Bir Web Sitesini Klonlamak için WordPress Eklentileri

Bir Web Sitesini Klonlamak için WordPress Eklentileri

WordPress, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan bir web sitesi oluşturma ve sürdürme ve onu kişiselleştirme platformu sunan bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Blog oluşturmak ve barındırmak isteyenler için basit bir platform olmaktan, her tür web sitesi oluşturmak için esnek, verimli ve güçlü bir araca dönüşmüştür. Açık kaynaklı bir yazılımdır ve bu platformun kullanımı ücretsizdir.

Her web sitesinin, bir web sitesini İnternet üzerinden erişilebilir hale getirmek için gerekli olan hizmetleri, sunucu alanını ve teknolojileri sağlayan bir web barındırma hizmeti sağlayıcısı ile barındırılması gerekir. Bu bakımdan WordPress Hosting, bir WordPress sitesinin performans ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan bir hosting türüdür. En iyi web sitesi barındırma şirketi veya en iyi Windows barındırma şirketi veya hatta en iyi Bulut barındırma şirketi olarak kabul edilen bu web barındırıcılarının çoğu, farklı bütçeler için WordPress barındırma planları sunar.

Bir web sitesini klonlamak, sitenizin tamamen işlevsel bir kopyasının oluşturulduğu ve belirli bir konumda kurulduğu süreçtir. WordPress sitenizi klonlamak, yeni özellikleri test etmeniz gerektiğinde ve bunun için güvenli bir ortama ihtiyaç duyduğunuzda gerekebilir. Büyük güncellemeleri canlı olarak test etmek risklidir. Sitenizin bir klonuna sahip olmak bu riski ortadan kaldırır ve canlı siteniz güncellenmeden önce yapılan değişikliklerin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Sitenizi yeni bir ana bilgisayara taşıma planlarınız olduğunda buna ihtiyaç duyulabilir. Bu senaryoda, WordPress sitenizi herhangi bir değişiklik yapmadan yeni bir sunucuya kurabilirsiniz. Alan adınızı değiştirirken de kullanışlı olabilir.

Yönetilen WordPress barındırma kullanmıyorsanız, web sitenizi kopyalamaya veya çoğaltmaya yardımcı olacak belirli eklentileri kullanabilirsiniz. Bu eklentiler, belirli bir sırayla değil, bu blogun odak noktası olacaktır.

İlki Duplicator WordPress Migration Plugin’dir. Tüm ayarları kaydederken bir WordPress sitesini bir yerden diğerine kopyalamak ve aktarmak için bir araç olarak kullanılır. Bu eklenti, aynı temaları ve eklentileri manuel olarak yapılandırmanıza gerek kalmadığından zaman kazandırır. Tek gereken siteyi bir kez yapılandırmaktır. Ardından, daha fazla kullanım için yüklenmesi gereken bir paket içinde paketlenir. Bu eklentilerin özellikleri arasında web sitenizi taşıma ve klonlama, WordPress tam geçişi ve MySQL desteği bulunur. Canlı bir siteyi yerel bir ortama kolayca çekebilir. Dahası, PHP uzantılarına ihtiyaç duymaz.

Bir sonraki eklenti Hepsi Bir Arada WP Geçişidir. Web sitesi geçişi için oluşturulmuş ve WordPress web sitesi oluşturma, medya dosyaları, temaları ve eklentileriyle birlikte aktarır. Profesyonel olmayan yayın için çok iyi bir seçenektir. PHP uzantıları gerektirmez ve v5.2’den sonraki tüm PHP sürümleriyle uyumludur. Ücretsiz sürümü pek çok özelliğe sahiptir, bu bu kadar çok özelliklerinden yararlanmak için profesyonel bir sürümü tercih edebilirsiniz. Birincil özellikleri, tarihe göre sipariş edilmiş birden çok yedek kopyayı alabilirsiniz. Aynı zamanda ultra hızlı aktarma aktarma ve özel bir açık kaynak formatının bilgilerini sağlar.

WordPress Backup and Migrate by Backup Guard, web sitenizin bir kopyasını kolaylıkla oluşturmanıza yardımcı olan böyle bir eklentidir. Bu eklentiyi çok modern ve son derece alakalı kılan, yedekleri bir bulutta saklama fırsatı ile birlikte çok güçlü ücretsiz özelliklere sahiptir. Günlük dosyalarının geri yüklenmesini de sağlar. Ekstra kitaplık gerektirmez ve uygun geçiş için serileştirilmiş veri yeniden düzenleme sunar.

Bahsetmeye değer bir sonraki eklenti WP Staging – DB File Duplicator Migration. Oldukça popüler ve basit bir eklentidir. Bu klonlama eklentisinin yardımıyla, veritabanının bir kopyası da dahil olmak üzere tüm web sitesinin bir kopyası, ana WordPress kurulumunun bir alt klasöründe oluşturulabilir. Ücretsiz sürümü, WordPress sitenizi klonlamak için yeterince iyidir. Bu eklentinin en büyük avantajlarından biri, WordPress’in geri kalanına müdahale etmemesi ve beklenmedik bir soruna neden olmamasını sağlamasıdır.

Son fakat en az değil, dosyaların ve veritabanının bir buluta çok hızlı yedeklenmesine izin veren Updraft Plus WordPress Yedekleme Eklentisi. Herhangi bir web sitesini kolayca klonlamak ve taşımak için en yaygın kullanılan eklentilerden biridir. Premium versiyonu klonlama için geliştirilmiştir. Pro sürümü, WP / eklentileri / temaları güncellerken ek depolama, artımlı yedekleme işlevi, büyük miktarda Updraft Vault, veritabanı şifreleme ve otomatik yedeklemeye erişim sağlar.

Bunlar, sitenizi yeni bir sunucuya taşırken veya uyumluluk testleri çalıştırırken rahatlığınızı sağlamak için WordPress web sitenizin özdeş bir kopyasını oluşturmak için etkili bir şekilde kullanılabilecek eklentilerden birkaçıdır.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *