WordPress Eklentileri: Detaylı Kılavuz

WordPress Eklentileri: Detaylı Kılavuz

WordPress eklentileri, kod yazmayı veya düzenlemeyi bilmenize gerek kalmadan WordPress sitenizle yapabileceklerinizi genişleten güçlü araçlardır. Ancak, yalnızca WordPress deposunda bulunan yaklaşık 60.000 WordPress eklentisi ve diğer çevrimiçi kaynaklardan edinilebilen, artan premium ve ücretsiz eklentiler listesi ile, web sitenizi güçlendirebilecek en iyi WordPress eklentilerini nasıl bulabilirsiniz?

Yeni başlayanlar için WordPress eklentileri kılavuzunda, WordPress’e güç sağlamaya yardımcı olan eklentilerle ilgili her şeye bir göz atacağız. Şimdi bir bakalım.

17 yıl önceki başlangıcından bu yana, WordPress platformu uzun bir yol kat etti. Kullanım kolaylığı ve güçlü web sitesi kurma yetenekleri nedeniyle, daha fazla web geliştiricisi, sitelerini her zamankinden daha fazla güçlendirmek için WordPress kullanıyor. Mevcut WordPress eklentilerinin sayısı yalnızca WordPress’i daha çok yönlü hale getirmeye devam ediyor.

WordPress’in bir içerik yönetim sistemi olarak popülaritesi nedeniyle, mevcut WordPress eklentilerinin ekosistemi, benzersiz bir web sitesi oluşturmak için oldukça esnek ve özelleştirilebilir yollar arayan WordPress kullanıcılarının geliştirme taleplerini karşılayacak şekilde büyümüştür.

Peki WordPress eklentileri tam olarak nedir ve bunları nasıl kullanıyorsunuz? Bireysel site geliştirme ihtiyaçlarınız için en iyi WordPress eklenti seçeneklerini nerede bulabilirsiniz? Bu sorulardan birkaçını ve daha fazlasını ele alalım.

WordPress’te Eklenti Nedir?


Bir WordPress eklentisi, aslında daha fazla şey yapmasını sağlamak için WordPress web sitenize yükleyebileceğiniz “eklenti” yazılımıdır. Esasen, bir WordPress eklentisi, bir geliştirici tarafından oluşturulan ve WordPress web sitenizin perde arkasında “takılan” ve etkileşime giren bir kod dizisidir.

Layman’ın terimleriyle, bir WordPress eklentisi sitenize yeni özellikler ve işlevler ekler. Bazı WordPress eklentileri, WordPress çekirdeğinin veya diğer eklentilerin mevcut işlevselliğini genişletir.

Girişimci WordPress geliştiricileri, WordPress sitenize hızlı ve kolay bir şekilde ekleyebileceğiniz on binlerce eklenti yazıp dağıttı. Bir WordPress eklentisi, küçük bir site iyileştirmesinden web sitenizin görüntülenme ve kullanılma şeklini tamamen değiştiren büyük, her şeyi kapsayan değişikliklere kadar her şeyi yapabilir.

Örneğin, sitenizi tam işlevli bir sosyal ağa, e-ticaret mağazasına veya kullanıcı forumuna dönüştürecek WordPress eklentilerini kolayca bulabilirsiniz.

Tersine, bir eklenti sitenize Twitter yayınınızı ana sayfada görüntülemek gibi küçük bir özellik ekleyebilir. Bunun ötesinde, mevcut WordPress eklentilerinin birçoğunun web sitenizde öne bakan bir etkisi yoktur. Örneğin, site performansını iyileştirmeye yardımcı olacak veya daha iyi SEO sıralaması almanıza yardımcı olacak eklentiler bulabilirsiniz.

WordPress Eklentileri Ücretsiz mi?

Evet! WordPress ile ilgili harika şeylerden biri, WordPress deposu olarak da bilinen ücretsiz WordPress.org eklenti dizinidir. Burada, indirip web sitenize ekleyebileceğiniz yaklaşık 60.000 ücretsiz WordPress eklentisi bulacaksınız.

WordPress deposundan tamamen ücretsiz eklentiler kullanarak tüm bir WordPress sitesi oluşturmak kesinlikle mümkündür. Birçok ücretsiz eklenti, sağlam özellikler sunar ve eklentinin yaptığı her şeye erişmek için herhangi bir ödeme yapmanızı gerektirmez.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *