WP Rocket Nasıl Yapılandırılır ve Kurulur?

WP Rocket Nasıl Yapılandırılır ve Kurulur?

WP Rocket eklentisini WordPress’e düzgün bir şekilde kurmak ve kurmak istiyor musunuz?

WP Rocket , web sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak en kapsamlı araç setini sunduğu için piyasadaki en iyi WordPress önbellek eklentisidir.

Bununla birlikte, birçok yeni başlayan teknoloji lingo’ya aşina değildir ve hangi eklenti seçeneklerini açmaları gerektiğine karar vermekte zorlanabilir.

Bu öğreticide, WordPress’te WP Rocket eklentisini nasıl kolayca yükleyeceğinizi ve ayarlayacağınızı göstereceğiz. Size maksimum WP Rocket eklenti ayarlarında yol göstereceğiz, böylece maksimum performans avantajı elde edebilirsiniz.

Neden WP Roketi Kullanmalı?

Hiç kimse yavaş web sitelerini sevmez. Aslında, bir performans çalışması, sayfa yükleme süresinde bir saniyelik gecikmenin% 7 daha az dönüşüm,% 11 daha az sayfa görüntüleme ve müşteri memnuniyetinde% 16 azalma olduğunu buldu.

Strangeloop Çalışması

Ve sadece kullanıcılar değil, Google gibi arama motorları da yavaş web sitelerini sevmiyor. Arama sıralamalarında daha hızlı web sitelerine öncelik verirler.

WP Rocket burada devreye giriyor.

Piyasadaki en iyi WordPress önbellek eklentisidir ve WordPress web sitenizin hızını ve performansını hızla geliştirmenizi sağlar.

İşte böyle çalışır.

WordPress dinamik bir içerik yönetim sistemidir. Bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde, WordPress içeriği veritabanınızdan alır, anında bir sayfa oluşturur ve kullanıcıya geri gönderir.

WordPress önbellekleme

Bu işlem WordPress barındırma sunucusu kaynaklarını ele alır . Birçok kişi web sitenizi aynı anda ziyaret ederse, bu web sitenizi yavaşlatır.

WP Roket, WordPress’i tüm bunları atlatır.

Sayfalarınızın statik bir kopyasını önbelleğe tarar ve kaydeder ve WordPress’in önbelleğe alınmış sayfayı anında bir sayfa oluşturmak yerine kullanıcıya göstermesine olanak tanır.

Bu, web sitenizdeki sunucu kaynaklarını boşaltır ve web sitenizdeki genel sayfa yükleme süresini artırır.

Bununla birlikte, WordPress web sitenize WP Roketini nasıl kolayca kuracağınıza ve ayarlayacağınıza bakalım.

Adım 1. WordPress’e WP Roket Eklentisini Yükleme

Yapmanız gereken ilk şey, WP Rocket eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir .

WP Rocket premium bir eklentidir, ancak en iyi yanı tüm özelliklerin en düşük planlarına dahil edilmesidir.

WP Rocket eklentisi kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra kutudan çıkar çıkmaz çalışır ve web siteniz için en uygun ayarlarla önbelleğe almayı açar.

WP Roket kurulumundan önce ve sonra demo sitemizde hız testleri yaptık. Performans iyileştirmesi, kullanıma hazır ayarlarla inanılmazdı.

WP Rocket kurulumundan önce ve sonra hız testi sonuçları

WP Rocket, kullanıcı isteklerinin sayfaları önbelleğe almasını beklemediğinden performans artışı anında fark edilir. Proaktif olarak web sitenizi tarar ve sayfaları önbelleğe önceden yükler.

Önbellek durumunu Ayarlar »WP Roket sayfası altında bulunan WP Roket kontrol panelini ziyaret ederek görebilirsiniz .

WP Roket gösterge tablosu

WP Rocket’i yüklediğinize göre, diğer WP Rocket seçeneklerine ve web sitenizin hızını daha da artırmak için bunları nasıl ayarlayacağınıza bakalım.

Adım 2. WP Roketinde Önbellek Seçeneklerini Ayarlama

İlk olarak, Ayarlar »WP Roket sayfasını ziyaret etmeniz ve ‘Önbellek’ sekmesini tıklamanız gerekir.

WP Rocket'te önbellek ayarlama

WP Rocket, varsayılan olarak sayfa önbelleğe almayı etkinleştirmiştir, ancak web sitenizin hızını daha da artırmak için ayarları düzenleyebilirsiniz.

1. Mobil Önbellekleme

Mobil önbelleğe almanın burada varsayılan olarak açık olduğunu göreceksiniz. Bununla birlikte, ‘Önbellek dosyalarını mobil cihazlar için ayır’ seçeneğini de işaretlemenizi öneririz.

Bu seçenek, WP Rocket’in mobil kullanıcılar için ayrı önbellek dosyaları oluşturmasına izin verir. Bu seçeneğin işaretlenmesi, mobil kullanıcıların tam önbelleğe alınmış mobil deneyimini yaşamalarını sağlar.

2. Kullanıcı Önbelleği

Kullanıcıların belirli özelliklere erişmek için web sitenize giriş yapması gereken bir web sitesi çalıştırıyorsanız, bu seçeneği işaretlemeniz gerekir.

Örneğin, bir WooCommerce mağazası veya bir üyelik web sitesi çalıştırıyorsanız , bu seçenek oturum açmış tüm kullanıcılar için kullanıcı deneyimini geliştirir.

3. Önbellek Ömrü

Önbellek ömrü, önbelleğe alınan dosyaları web sitenize kaydetmek istediğiniz zamandır. Varsayılan sınır, çoğu web sitesi için geçerli olacak 10 saate ayarlanmıştır.

Ancak, çok yoğun bir site çalıştırıyorsanız bu değeri daha düşük bir değere ayarlayabilirsiniz. Web sitenizi sık sık güncellemiyorsanız daha yüksek bir değere de ayarlayabilirsiniz.

Kullanım ömrü geçtikten sonra, WP Rocket önbellek dosyalarını siler. Ayrıca önbellek güncellenmiş içerikle hemen önyüklemeye başlayacaktır.

Ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Adım 3. WP Rocket Kullanarak Dosyaları Küçültme

WP Rocket, JavaScript ve CSS stil sayfaları gibi statik dosyaları küçültmenizi sağlar. Dosya Optimizasyonu sekmesine geçebilir ve küçültülmesini istediğiniz dosya türleri için kutuları işaretleyebilirsiniz.

WP Roketindeki dosyaları küçültme

Statik içeriği küçültmek bu dosya boyutlarını küçültür. Çoğu durumda, bu fark web sitenizin performansı üzerinde gözle görülür bir etki yaratmak için çok küçüktür.

Ancak büyük bir trafik sitesi işletiyorsanız, bu durum genel olarak bant genişliği kullanımınızı azaltmada ve barındırma maliyetlerinden tasarruf etmenize kesinlikle büyük bir etki yapabilir.

Bir uyarı, dosya küçültmenin, dosyalar yüklenmediği veya istendiği gibi çalışmadığı gibi beklenmedik sonuçlara yol açabileceğidir.

Bu ayarı açarsanız, her şeyin amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmak için lütfen web sitesi sayfalarınızı iyice gözden geçirdiğinizden emin olun.

Adım 4. Sayfa Yükleme Hızını Artırmak için Tembel Yükleme Ortamı

Görüntüler genellikle videodan sonraki sayfadaki en ağır ikinci öğedir. Resimlerin yüklenmesi metinden daha uzun sürer ve sayfa indirme genel boyutunu artırır.

En popüler web siteleri artık görüntü indirmelerini geciktirmek için tembel yükleme adı verilen bir teknik kullanıyor .

Tüm görüntülerinizi bir kerede yüklemek yerine, tembel yükleme yalnızca kullanıcının ekranında görünecek görüntüleri indirir. Bu, sayfalarınızın yalnızca hızlı yüklenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcı için daha hızlı hisseder.

WP Rocket yerleşik tembel yükleme özelliğine sahiptir. Eklentinin ayarlar sayfasındaki Medya sekmesine geçerek resimler için bayan yüklemesini etkinleştirebilirsiniz. YouTube videoları ve iframe’ler gibi yerleştirmeler için de tembel yüklemeyi etkinleştirebilirsiniz.

WordPress'e tembel yük resimleri ve yerleştirmeleri

Not: Tembel yükleme görüntüleri algılanan web sitesi hızını artırmaya yardımcı olurken, maksimum sonuç almak için web için görüntüleri her zaman kaydetmeli ve optimize etmelisiniz. Görüntüleri web performansı için nasıl kolayca optimize edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır (adım adım) .

Adım 5. WP Roketinde Ön Yüklemeyi İnce Ayarlama

Ardından, ‘Ön Yükleme’ sekmesine geçerek WP Roket’teki önyükleme ayarlarını inceleyebilirsiniz. Varsayılan olarak, eklenti ana sayfanızı taramaya başlar ve önbelleği önceden yüklemek için bağlantıları takip eder.

Önbellek ayarlarını önceden yükle

Alternatif olarak, eklentiye önbellek oluşturmak için XML site haritanızı kullanmasını söyleyebilirsiniz .

Ön yükleme özelliğini de kapatabilirsiniz, ancak bunu önermiyoruz.

Ön yüklemeyi kapatmak, WordPress’e yalnızca bir kullanıcı tarafından istendiğinde sayfaları önbelleğe almasını söyler. Bu, söz konusu sayfayı yükleyen ilk kullanıcının her zaman yavaş bir web sitesi göreceği anlamına gelir.

Editörlerin notu: Maksimum performans sonuçları almak için lütfen önyüklemeyi devam ettirin.

6. Adım. Gelişmiş Önbellek Kurallarını Ayarlama

WP Rocket önbellekleme üzerinde tam kontrol sağlar. Önbelleğe alınmasını istemediğiniz sayfaları hariç tutmak için ayarlar sayfasındaki Gelişmiş Kurallar sekmesine geçebilirsiniz.

Gelişmiş önbellek kuralları

Ayrıca çerezleri, kullanıcı aracılarını (tarayıcılar ve cihaz türleri) hariç tutabilir ve belirli sayfaları veya yayınları güncellediğinizde önbelleği otomatik olarak yeniden oluşturabilirsiniz.

Varsayılan ayarlar çoğu web sitesinde çalışır. Bu seçeneklerden emin değilseniz, onları boş bırakmanız gerekir.

Bu ayarlar alanı, büyük olasılıkla karmaşık bir web sitesi kurulumuna sahip oldukları için özel ayarlara ihtiyaç duyan geliştiriciler ve güçlü kullanıcılar içindir.

7. Adım. WP Rocket kullanarak Veritabanı Temizleme işlemini gerçekleştirme

WP Rocket ayrıca WordPress veritabanını temizlemeyi kolaylaştırır . Web sitenizin performansı üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur, ancak isterseniz bu seçenekleri yine de inceleyebilirsiniz.

Eklenti ayarları sayfasındaki Veritabanı sekmesine geçmeniz gerekir. Buradan yayın düzeltmelerini, taslakları, spam ve çöp kutusu yorumlarını silebilirsiniz.

Veritabanı temizleme

Gelecekte WordPress yayınlarınızdaki ve sayfalarınızdaki değişiklikleri geri alma konusunda gerçekten yararlı olabileceğinden yayın düzeltmelerini silmenizi önermiyoruz. Ayrıca, WordPress 30 gün sonra otomatik olarak temizlediğinden spam ve çöpe atılan yorumları da silmenize gerek yoktur.

Adım 8. CDN’nizi WP Rocket ile Çalışacak Şekilde Yapılandırma

Ardından, CDN sekmesine geçmeniz gerekir. WordPress siteniz için bir CDN hizmeti kullanıyorsanız, hizmeti WP Rocket ile çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

CDN hizmetini ayarlama

CDN veya içerik dağıtım ağı, dünyaya yayılmış bir sunucu ağından statik dosyalar sunmanıza olanak tanır.

Bu, web sitenizi hızlandırdığından, kullanıcıların tarayıcısının konumlarına en yakın sunucudan dosya indirmesine izin verir. Ayrıca hosting sunucunuzun yükünü azaltır ve web sitenizi daha duyarlı hale getirir.

Web sitelerimizde StackPath tarafından MaxCDN kullanıyoruz . WordPress yeni başlayanlar için en iyi CDN hizmetlerinden biridir .

Alternatif olarak, en iyi WordPress güvenlik duvarı ve güvenlik eklentisi olan Sucuri’ye kaydolabilirsiniz . Sucuri’nin bulut tabanlı güvenlik duvarı, statik dosyalarınızı sunmak için güçlü bir CDN hizmeti sunar.

Ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, Cloudflare de işe yarayacaktır. Bununla birlikte, Cloudflare’nin ücretsiz CDN’si DDoS saldırılarına karşı sınırlı koruma sunar ve ücretsiz plan özellikler açısından oldukça sınırlıdır.

WP Rocket, Sucuri ve Cloudflare’yi web sitenize kolayca kurmak için ayrı eklentilere sahiptir (daha sonra bu konuda daha fazla bilgi).

Adım 9. WP Rocket ile WordPress’de Kalp Atışı API Etkinliğini Azaltma

Heartbeat API , WordPress’in arka planda barındırma sunucusuna periyodik bir istek göndermesine izin verir. Bu, web sitenizin zamanlanmış görevleri gerçekleştirmesini sağlar.

Örneğin, blog yayınları yazarken editör bağlantı ve yayın değişikliklerini kontrol etmek için kalp atışı API’sını kullanır.

WP Rocket kullanarak WordPress'de kalp atışı API'sını kontrol etme

Bu özelliği kontrol etmek ve kalp atışı API frekansını azaltmak için Kalp Atışı API’sı sekmesini tıklayabilirsiniz.

Heart Beat API’sini devre dışı bırakmanızı önermiyoruz çünkü çok kullanışlı özellikler sunuyor. Ancak, özellikle büyük siteler için performansı artırmak amacıyla sıklığını azaltabilirsiniz.

Adım 10. WP Roket Eklentileri

WP Rocket ayrıca Eklentiler olarak kullanıma hazır bazı özelliklerle birlikte gelir. Şimdi bu listedeki mevcut eklentilere bir göz atalım.

1. Google Analytics Eklentisi

WP Rocket için Google Analytics eklentisi, Google Analytics kodunu kendi sunucunuzda barındırmanıza olanak tanır . Bunun önemli bir performans artışı yoktur, ancak bazı kullanıcılar% 100 sayfa hızı puanı almasını ister.

Bu özellik, MonsterInsights ve ExactMetrics gibi popüler Google Analytics eklentileri ile uyumludur .

2. Facebook Piksel

Kullanıcı izlemesi için Facebook pikseli kullanıyorsanız, bu eklenti pikselleri yerel olarak sunucunuzda barındırır. Yine, bu sayfa hızı puanınızı artıracaktır, ancak web sitesi hızı üzerinde gerçek bir etkisi olmayabilir.

3. Vernik Eklentisi

Sizin Eğer WordPress barındırma hostinginiz Vernik önbellek kullanır, o zaman bu eklenti etkinleştirmeniz gerekir. Bu, WP Rocket önbelleğini temizlediğinde Vernik önbelleğinin temizlenmesini sağlar.

4. Bulut Parlaması

Cloudflare CDN kullanıyorsanız, WP Rocket ile birlikte çalışması için bu eklentiye ihtiyacınız vardır. Eklentiyi etkinleştirin ve ‘Seçenekleri değiştir’ düğmesine tıklayın.

Cloudflare eklentisini etkinleştirme

Bundan sonra, WP Roketini Cloudflare hesabınıza bağlamak için hesap kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekir.

Cloudflare ayarları

5. Sucuri

Sucuri kullanıyorsanız, bu eklentiyi etkinleştirmeniz ve ‘Seçenekleri değiştir’ düğmesini tıklamanız gerekir. Bundan sonra, hesabınızı bağlamak için Sucuri hesabınızın API anahtarını girin.

Sucuri WP Roket eklentisi

Adım 11. WP Roket Önbelleğinizi Yönetme

WP Rocket ayrıca yöneticilerin WordPress önbelleğini yönetmesini ve temizlemesini kolaylaştırır . Eklenti ayarları sayfasına gitmeniz ve Gösterge Tablosu sekmesinde WP Roket önbelleğini temizleme seçeneklerini bulacaksınız.

WP Roket Önbelleğini Temizle

İstek üzerine önbelleği yeniden oluşturmak için bir önyükleme sırası da başlatabilirsiniz.

Eklenti, eklenti ayarlarını içe ve dışa aktarmayı da kolaylaştırır. Eklenti ayarlarını kolayca dışa ve içe aktarmak için araçlara geçebilirsiniz. Bu, WordPress’i yerel sunucudan canlı bir web sitesine taşırken ve / veya WordPress’i yeni bir etki alanına taşırken faydalıdır .

Dışa aktarma ayarlarını içe aktarma

Bunun altında, eklentiyi önceki bir sürüme geri alma seçeneğini bulacaksınız. Bir WP Roket güncellemesi beklendiği gibi çalışmazsa bu özelik kullanışlı olur.

WP Roket SSS – Sık Sorulan Sorular

WP Rocket’in popülaritesi arttıkça, WP Rocket WordPress önbellek eklentisi ile ilgili birçok soruyu cevapladık. İşte en iyi WP Roket sorularından bazıları:

1. WP Roketi ücretsiz mi? WP Rocket’in ücretsiz bir sürümü var mı?

Hayır, WP Rocket premium bir WordPress önbellek eklentisidir. Ücretsiz sürüm veya ücretsiz deneme yok. 14 Gün para iade garantisi sunuyorlar.

WP Rocket’in ücretsiz bir Korsan sürümünü bulabilirsiniz, ancak bazen korsanların web sitenizi ele geçirmek için Korsan sürümünü bir yem olarak kullandıkları için Korsan bir sürüm yerine ücretsiz sürüm kullanmanızı öneririz.

2. WP Rocket fiyat değer mi?

Evet her kuruşa değer. WP Rocket kendi web sitemde kullanıyorum ve size tavsiye ediyorum kullanmanızı.

3. WP Rocket’i yönetilen WordPress barındırma platformlarıyla kullanmam gerekir mi?

Kısa cevap evet. Ek performans geliştirmelerinin kilidini açmak için WP Rocket’i yönetilen barındırma şirketiniz tarafından sunulan yerleşik önbellekleme ile birlikte kullanabilir ve kullanmalısınız.

WP Rocket, yönetilen barındırma sağlayıcınız tarafından sağlanan yerleşik önbellek seçenekleri boyunca güzel bir şekilde oynarken CDN, dosyaları küçültme, tembel yükleme, akıllı önbellek önyükleme ve daha fazlası gibi özelliklerle ek performans avantajları elde etmenize yardımcı olur.

4. WP Roket çalışma ve önbellek sayfaları olup olmadığını nasıl kontrol edilir?

WP Rocket’in düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için sitenizden çıkış yapmanız veya gizli bir pencerede açmanız gerekir.

Ardından, tarayıcının sayfanın kaynak görünümünü açmanız ve en alta gitmeniz gerekir. En sonunda şöyle bir metin görmelisiniz: “Bu web sitesi bir roket gibi…”

Bu metin oradaysa, WP Rocket’in düzgün çalıştığını ve sayfaları önbelleğe aldığını biliyorsunuz.

5. WP Rocket’i diğer önbellek eklentilerinden daha iyi yapan nedir?

Bize göre, WP Rocket, W3 Total Cache, WP Super Cache, vb.Gibi diğer WordPress önbellek eklentilerinden daha iyidir, çünkü en kapsamlı özellikleri sunar ve modern tarayıcı standartlarına uymak için düzenli olarak güncellenir.

Bu kılavuzun, WordPress’te WP Rocket eklentisini nasıl kuracağınızı ve ayarlayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca WordPress’i nasıl hızlandıracağımız konusunda nihai kılavuzumuza bakabilirsiniz.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
2 Comments
Ender

Eline emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş

Aslında düşünüldüğüne siteye ziyaretçi çekmek için en önemli fakat genelde gözden kaçırdığımız husus site hızı. Öncelik olarak daha çok içerik sayısı ve çeşitliliğine, SEO ya odaklanılır, site hızı faktörü göz ardı edilir. Ancak ziyaretçiyi çekebilmek kadar ziyaretçiyi içeride tutabilmek de önemlidir yoksa bounce rate’i yüksek olan bir site için diğer çalışmalar da etkisini göstermeyecektir. Önemini daha iyi kavrayabilmek için başarılı olmuş sitelere de göz atmak bize bazı ipuçları sağlar. Nitekim alanı fark etmeksizin, popülerliğini sağlamış ve kendi kullanıcı kitlesini oluşturmuş başarılı sitelerin ortak özelliği; içerik yoğunlukları ne olursa olsun sitelerinin sayfa geçişlerinin, içerik görüntülemelerinin her zaman hızlı olduğudur. WP Rocet bu yönüyle oldukça büyük bir ihtiyacı tek başına görebilmesiyle oldukça önemli bir araç bence. Site içi fotoğraf optimizasyonları, kodlama optimizasyonları ile bazı hız kazanımları yapılabilir evet, ama bunu tek bir eklenti halinde kullanımı kolay bir şekilde sunuyor olması sitesini hızlandırmak ve kolay yoldan optimize etmek isteyenler için büyük avantaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *