Koda gerek yok: Hızlı, birinci sınıf bir WordPress sitesi oluşturun

Koda gerek yok: Hızlı, birinci sınıf bir WordPress sitesi oluşturun

Hayatımızın çoğunu her zamankinden daha fazla çevrimiçi geçiriyoruz. İster bir iş kuruyor olun, ister yaratıcı yönünüzü ifade ediyor olun, hızlı, güzel ve en büyük fikirlerinizi incelikle sunabilen bir web sitesine ihtiyacınız var. Ve arama motorlarının performansa her zamankinden daha fazla öncelik vermesiyle, yavaş bir web sitesi SEO’nuzu optimize etme becerinize gerçekten zarar verebilir.

Bu makalede, birlikte çalışan iki eklentinin, Jetpack ve resmi AMP for WordPress eklentisinin size dünya standartlarında performans ve SEO sağlayacağını tartışacağız. Hazır mısın? Hadi gidelim!

Eklenti Bilmecesi

WordPress’in 55.000 eklentisi size çok fazla güç sağlar, ancak doğru eklentiyi bulmak zor olabilir. Eklentilerinizi seçtikten sonra, her şeyi hızlı hale getirmek büyük bir zorluktur – her eklenti sayfaya kendi dosyalarını ekleyerek sitenizi batırır.

Genellikle tek seçenek eklentinin veya temanın kendisini düzenlemektir. Bu, birçok site sahibinin uzman yardımı almasına neden olur ve bu da hızlı bir şekilde pahalı olabilir.

Hızlı bir web sitesi oluşturmak için en iyi araçlardan biri, orijinal olarak Google tarafından oluşturulan ve şimdi OpenJS Vakfı’nın bir parçası olan AMP’dir. AMP, performansı otomatik olarak iyileştirmek için çok şey yapıyor, ancak AMP ekosistemi büyümeye devam ediyor ve bu nedenle henüz diğer tüm WordPress eklentileriyle uyumlu değil.

Ya AMP ile eşleştirildiğinde programcı olmayanlar için daha da basit bir çözüm sunan başka bir eklenti varsa? İyi haber, hemen hemen her web sitesi için ihtiyacınız olan tüm gücü ve performansı tek bir araç setinden almanın bir yolu var.

AMP Jetpack: Basitlik, güç ve hız


Son altı ayda Google ve Jetpack, WordPress için yüksek performanslı hepsi bir arada araç seti oluşturmak için önde gelen bir WordPress geliştirme ajansı olan XWP ile yakın bir şekilde çalıştı.

Jetpack, WordPress için her zaman en iyi hepsi bir arada eklentilerden biri olmuştur. Jetpack, 25’ten fazla blok ve 30 widget ile çoğu web sitesinin ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri tek bir yerde sunar – istatistikler, sosyal paylaşım, ödeme düğmeleri, video barındırma, podcast oynatıcı ve çok daha fazlası. Ayrıca, yerleşik yedeklemeler, istenmeyen posta önleme ve kötü amaçlı yazılım taramasıyla, sitenizin ve verilerinizin korunduğundan emin olabilirsiniz.

Google ve XWP dahil olmak üzere AMP projesine katkıda bulunanlar tarafından oluşturulan resmi AMP for WordPress eklentisi, tutarlı bir şekilde iyi performans gösteren siteler oluşturmak ve sürdürmek için gereken kaynak miktarını en aza indirmeye yardımcı olmak için kullanıma hazır çözümler sunar.

Bu eklentileri birlikte kullanarak, kodlama gerektirmeden güzel, hızlı, modern bir web sitesi oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olursunuz.

Haydi Başlayalım

Jetpack’in kurulması ve yapılandırılması

“Eklentiler> Yeni Ekle” ye ([site URL’niz] /wp-admin/plugins-install.php) gidin. Jetpack’i bulmak için arama kutusuna göz atın veya kullanın, ardından yükleyin ve etkinleştirin.

When prompted, click Set Up Jetpack.

Jetpack setup screen

AMP’yi yükleme ve yapılandırma

1- Yine, “Eklentiler> Yeni Ekle” ye ([site URL’niz] /wp-admin/plugins-install.php) gidin. AMP’yi bulmak için arama kutusuna göz atın veya kullanın, ardından yükleyin ve etkinleştirin.

2- Eklenti etkinleştirildikten sonra, eklentiler listesinden AMP “Ayarlar” bağlantısını tıklayın ve ardından AMP eklentisini “Standart Modu” kullanacak şekilde yapılandırın. Bu, WordPress’e sitenizdeki her sayfayı oluşturmak için AMP’yi kullanmasını söyler. (AMP Eklentisi içinde Standart Modu kullanmak, AMP uyumlu bir tema kullanılmasını gerektirir – AMP uyumlu bir tema kullanmasanız bile, AMP ve Jetpack kullanmak için kullanılabilen çeşitli yapılandırma seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için AMP for WordPress eklenti sitesini ziyaret edin) .

AMP settings inside the WordPress dashboard

Herşey mümkün

Bu kadar! Gitmeye hazırsın. Jetpack ve AMP ile, son derece hızlı performans ve birinci sınıf SEO ile gerçekten öne çıkan bir web sitesi oluşturmak için tüm güce sahipsiniz.

Artık harika bir web sitesinin omurgasını oluşturduğunuza göre, her türden ilgi çekici içeriği eklemek için Jetpack bloklarını nasıl kullanabileceğinizi öğrenin. Bir kez daha, kodlamaya gerek yok.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *