En İyi WordPress İşletme SEO İpuçları

En İyi WordPress İşletme SEO İpuçları

Arama motoru optimizasyonu (SEO) geniş bir konudur ve yeni bir işletme veya web sitesi sahibi olarak başladığınızda biraz bunaltıcı görünebilir. Ama endişelenme! Bu yazıda, SEO’yu daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olmak için birkaç temel alana ayırdık. Hadi bir bakalım!

İyi Bir SEO Eklentisi Kurun

WordPress web sitenizdeki içeriği optimize etmek için bir SEO eklentisi kullanmak bir zorunluluktur. Sitenizin sıralamaya başlamasına yardımcı olacak bir sürü harika özellik sunarlar. Neyse ki, sayfalarınızın ve yayınlarınızın arama motorlarındaki konumunu iyileştirmeye yardımcı olacak çok sayıda ücretsiz (ve premium) SEO eklentisi bulunmaktadır.

Yoast SEO

Yoast SEO

Ve büyük Yoast SEO mevcut eklenti en popüler ve iyi bilinen bir WordPress olduğunu. Bu ücretsiz çözüm, başlıklarınız ve meta verileriniz, XML Site Haritaları, ekmek kırıntıları, kalıcı bağlantılar, sosyal bağlantılar ve çok daha fazlası (tam Yoast SEO kılavuzumuzda öğrenebileceğiniz) gibi birçok önemli SEO faktörünü kontrol etmenizi sağlar .

Yoast SEO Post Meta

Yoast SEO ayrıca bir odak anahtar kelimesi belirlemenizi sağlar. Bu şekilde, yüksek değerli anahtar kelimeler için sıralama yapmak üzere belirli bir içerik parçasını gerçekten optimize edebilirsiniz. Yoast, anahtar kelimeyi yeterince zaman ve doğru yerlerde kullanıp kullanmadığınızı size gösterecektir. Ayrıca, sitenizin belirli anahtar kelimeleriniz için sıralama şansı elde etmesine yardımcı olmak için içeriğinizi geliştirmek için neler yapabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Yerel SEO

Yoast Local

BİLGİ VE İNDİR

Fiziksel konumlara sahip yerel bir işletmeniz varsa, Yoast’ın WordPress için Yerel SEO premium eklentisine yüklemeyi de düşünmelisiniz. Ya eşit, için opt WooCommerce için Yoast Yerel SEO size tuğla ve harç dükkandan yanında bir e-ticaret mağazası çalıştırıyorsanız.

Ne zaman yerel SEO için optimize Eğer coğrafi olarak yakın Bulunduğunuz yere aramaları hedeflemek konum. Bu, yerel aramalar (“New York City’deki en iyi dondurma dükkanı” gibi) için arama motorlarında sıralamaya yardımcı olmanın yanı sıra, Google Haritalar’ı, iletişim bilgilerini, bir mağaza bulucuyu ve WordPress web sitenize açılış saatlerini kolayca eklemenizi sağlar. .

Anahtar Kelime Araştırmanızı Yapın

Anahtar kelime araştırması , yeni işletmeler için bir zorunluluktur. Neyi sattığınızı ve kime sattığınızı belirledikten sonra, potansiyel müşterilerinizin veya müşterilerinizin ne aradığını belirlemek çok önemlidir. Örneğin, Denver’da düğünlerde uzmanlaşmış bir giyim mağazanız varsa, muhtemelen “Denver gelinlik” veya “Denver’da nereden gelinlik alınır” ve benzerleri için sıralama yapmak isteyeceksiniz.

Bu çivilenmiş olarak, web siteniz için bu anahtar kelimelere odaklanarak içerik yazabilirsiniz. “Denver’da Gelinlik Alışverişi İçin En İyi Kılavuz” u yazarsanız, sitenizin bu şartlar için sıralama şansı yüksektir. Sonuç olarak, birisi bu anahtar kelimeleri kullanarak arama yaptığında, arama motorlarında sitenize rastlayacaktır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Ancak iyi bir anahtar kelime stratejisinin bir parçası, varyasyonların ve destekleyici anahtar kelimelerin bir karışımını kullanmaktır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile, gönderilerinizde hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu popüler araç, işletmenizle ilişkili anahtar kelimeleri yazmanıza olanak tanır. Planlayıcı, daha sonra, seçtiğiniz anahtar kelime kelimelerini arayan kişi sayısı hakkında önemli bilgiler sağlar.

Benzer şekilde, Google Anahtar Kelime Planlayıcı da dikkatinizi orijinal anahtar kelimelerinizle alakalı olan aranan ilgili kelimelere ve kelime öbeklerine çekecektir. Daha sonra, sitenizin nişinizle uyumlu çeşitli popüler anahtar kelimeler için sıralamasına yardımcı olmak için bunları içeriğinizde denemeli ve kullanmalısınız.

Ubersuggest Anahtar Kelime Aracı

Ayrıca, daha fazla alakalı anahtar kelime bulmak için Ubersuggest gibi ücretsiz araçları veya bölgenizdeki yeni / trend olan anahtar kelimeleri keşfetmek için Google Trendler’i de kullanabilirsiniz. Bunlar, sizin (veya blog yazarlarınızın) Google hesabınıza giriş yapmak zorunda kalmadan anında kullanabileceğiniz harika araçlardır.

Bağlantı Oluşturmayı Ciddiye Alın

Bağlantı kurma, Google’ın web sitelerini sıralama algoritmasında önemli bir faktördür. Yani emin olun her iki sitenize link eklemek o içten ve dıştan . Zamanla bağlantılar organik olarak ortaya çıkacaktır, ancak yeni bir işletme olarak, web siteniz için başlangıçta nasıl bağlantı elde edeceğinizi planlamak için de çaba göstermelisiniz.

İç Bağlantılar

İç Bağlantılar

Dahili bağlantılar, kendi web sitenizdeki diğer sayfalar veya gönderiler içindir. Örneğin, WordPress SEO’ya bir bağlantı eklediğimizde, bu, kendi web sitemizdeki WordPress SEO hakkında konuşan bir sayfaya dahili bir bağlantıdır.

Sitenize dahili bağlantılar eklemek, arama motorlarındaki konumunuzu iyileştirmeye yardımcı olmanın kolay bir yoludur. Dahili bağlantılar, Google’ın içeriği bulması ve sıralaması için sitenizde arama yapmasını kolaylaştırır. Dahili bağlantılar ayrıca ziyaretçilerinizin içeriği bulmasını kolaylaştırır ve sitenizde geçirdikleri zamanı artırmaya yardımcı olabilir.

Web sitenizde makaleler veya sayfalar oluştururken, diğer ilgili yazılara veya sayfalara bağlantı vermeyi unutmayın. Ek olarak, kullanıcıları en önemli sayfalarınıza yönlendirmek için dahili bağlantıları kullandığınızdan emin olun. Örneğin, ana sayfanızdan ziyaretçilerinizin daha sonra gitmesini istediğiniz sayfalara bağlantı vermelisiniz (kendi WPExplorer ana sayfamızda, en son gönderilerimizin yanı sıra en yararlı olduğunu düşündüğümüz ana makalelerimize bağlantı veriyoruz).

Sayfaları ve yayınları bağlamanın mantıklı olduğu her yerde, WordPress web sitenize dahili bağlantılar eklemek için bu fırsattan yararlanın.

Geri Bağlantı Bağlantıları

Dış bağlantılar

Üçüncü taraf web sitelerinden içeriğinize bağlantı veren harici bağlantılara geri bağlantı denir. İç bağlantılarla karşılaştırıldığında, bunların oluşturulması kesinlikle daha zordur. Alakalı, saygın sitelerden web sitenize geri bağlantı almak önemlidir. Bağlantı ilişkilendirme yoluyla Google, sitenizin önemli olduğunu fark eder ve bu, sitenizin arama sonuçlarında sıralanmasına yardımcı olabilir.

Sitenize bağlantılar oluşturmanın harika bir yolu, diğer sitelerde misafir olarak gönderi yayınlamaktır. Nişinizdeki diğer siteler, benzer işletmeler, sektördeki çevrimiçi dergi ve haber siteleri ve bulabileceğiniz diğer ilgili web siteleri ile iletişime geçin. Bu siteler için konuk yazıları yazarak kendi sitenize bir bağlantı bırakabilirsiniz.

Blog Ekle

İşletmeniz için bir blog başlatmak için zaman ayırmak ve çaba sarf etmek sayısız avantaja sahip olabilir. Arama motorları, bir web sitesinin sürekli olarak güncellendiğini ve eklendiğini görmek ister. Günlük veya haftalık blog makaleleri yayınlamak bu kutuyu işaretlemenize yardımcı olacaktır.

Blog ayrıca sitenizin genel içerik, trafik kaynakları oluşturmasına ve nihayetinde büyümesine olanak tanır. İlginç ve değerli içerik eklemek, yeni ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve tekrarlayan kullanıcıları teşvik edecektir. Farklı kitlelere hitap etmek için video, podcast’ler ve web seminerleri gibi farklı medya türlerini kullanmayı düşünün. Blogunuza gelen trafik sadece işletmeniz için iyi olmayacak, aynı zamanda artan ziyaretçi sayıları yeni işletmeniz için arama motoru sıralamalarına yardımcı olacaktır.

Son olarak, yeni konular için yeni yazılar yazdığınızdan emin olun. Yinelenen içerik istemezsiniz. Bunun yerine, her blog gönderisini farklı bir anahtar kelime etrafında ortalamaya odaklanın. Bu, sitenizin çeşitli anahtar kelimeler için sıralama yapmasını ve sonuç olarak daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayacaktır. Ne kadar ilginç ve çeşitli içerik yayınlarsanız, yeni kullanıcılarla bağlantı kurma olasılığınız o kadar artar.

Site Performansınızı Optimize Edin

WordPress web sitenizin mümkün olan en yüksek seviyede performans gösterdiğinden emin olun. Arama motorları, görsel optimizasyonu ve site hızı gibi faktörleri dikkate alır. Dolayısıyla, genel site performansınızı optimize etmek, sitenizi arama motorları için iyileştirmenin başka bir yoludur.

Site Hızını İzleyin

Site Hızını İzleyin

Google, hızlı yüklenen ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlayan sitelerde gülümsüyor. Dolayısıyla, sitenizin hızlı yükleme süreleri yoksa, bu, arama motorlarındaki konumunuzu büyük ölçüde etkileyebilir.

Sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğinden emin değilseniz, dinlenmek için ücretsiz bir araç kullanmak isteyebilirsiniz. Pingdom Tools harika bir seçenektir . Bu premium web sitesi performans yönetimi hizmetinin ücretsiz sürümü, diğer kullanımların yanı sıra, sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini hızlı bir şekilde test etmenize olanak tanır. Ayrıca, sitenizi ne tür içeriğin yavaşlattığını ve yükleme sürelerini iyileştirmek için neler yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak ayrıntılı raporlar da oluşturur. Premium kullanıcılar ayrıca sayfa hızınızı sürekli olarak izleyebilir ve gerçek zamanlı kesinti bildirimleri alabilir.

Bir başka harika araç da god ole ‘ Google PageSpeed ​​Insights . Bu araç, sitenizi mobil ilk indeksleme yaklaşımı kullanarak analiz eder ; bu, sitenizin performansına masaüstü bilgisayarlardan önce mobil cihazlara göre baktığı anlamına gelir. Pingdom’a benzer şekilde, Google PageSpeed ​​Insights ayrıca tüm site hızınızı iyileştirmek için “fırsatlar” sağlar.

Sitenizin Hızını Artırın

Sitenizin hızını artırmanın birkaç kolay yolu vardır. Açıkçası hangi sayfa hızı araçlarının dikkate alındığını düşünün, ancak ne olursa olsun yapabileceğiniz birkaç ince ayar vardır.

Öncelikle, kullandığınız tema ve barındırma hizmetine dikkatlice bakın . Kendi temamız Total WordPress Teması gibi modern, hızlı bir yükleme teması, arama motorlarını hemen etkileyecek ve sitenizin sıralaması olabilir.

Yüksek kaliteli bir web barındırma kullanmak da aynı derecede önemlidir. Eski “ödediğinizin karşılığını alırsınız” sözüne ev sahipliği yapmak kesinlikle doğru geliyor. Ödeyebiliyorsanız, her zaman WP Engine gibi üst düzey yönetilen bir WordPress barındırma şirketini seçin. Bu WordPress’e özgü barındırma hizmeti, barındırdıkları çok sayıda web sitesi için hızlı yükleme süreleri sağlayan etkileyici bir geçmiş performansa sahiptir.

Sitenizin hızını artırmak için diğer önemli ipuçları, WordPress web sitenize birkaç farklı eklenti yüklemeyi içerir. Bir önbelleğe alma eklentisi , bir görüntü optimizasyon eklentisi ve bir tembel yükleme eklentisi kullanmayı düşünün . Bunların hepsi sitenizin performansını artırabilir ve arama motorlarında iyilik kazanmanıza yardımcı olabilir.

Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

WordPress web sitenizin arama motorlarında iyi sıralanmasını istiyorsanız, mobil duyarlı bir temaya sahip olmak başka bir önemli faktördür. Günümüzde mobil için hazır olmayan bir tema satın almak neredeyse imkansız.

Emin değilseniz kontrol edin. Telefonunuzu veya tabletinizi çıkarın ve sitenizi ziyaret edin. Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için bu ipuçlarını da kullanabilirsiniz . Sitenizin nişine bağlı olarak, WordPress için AMP’ye de odaklanmak isteyebilirsiniz . Özetle, AMP (Accelerated Mobile Pages), mobil cihazlarda daha hızlı yükleme, sayfalarınızın basitleştirilmiş sürümlerini (önbelleğe alma, daha az HTML, JavaScript vb.) Görüntülemenize olanak tanır. Blogunuz web sitenizin önemli bir parçasıysa, AMP sizin için iyi bir fikir olabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, sitenizin mobil cihazlarda ne kadar iyi performans gösterdiğini kontrol etmek için Google’ın Page Speed ​​Insights aracına bakın. Basitçe web sitenizi yazın, Google size sitenizin mobil performansı için 100 üzerinden bir puan ve nelerin iyileştirilmesi gerektiğine dair öneriler verecektir.

Yeni İşletme SEO’su için Son Düşünceler

Birçok işletme, özellikle yeni başladıkları zaman, SEO’ya ayırmak için gereken zamana sahip değildir. Durum böyleyse ve bunun için bütçeniz varsa, web sitenizi optimize etmeye yardımcı olması için bir SEO uzmanı getirmek mantıklıdır.

Uygun bir SEO işletmesi veya birey bulmaya çalışırken, etraftan tavsiyeler isteyin. Daima birlikte çalıştıkları önceki müşterilerle konuşmaya çalışın, sadece referansları okumayın. Ve en büyük iddialardan kaçının. Gerçek olamayacak kadar iyi bir şey vaat ediyorlarsa, muhtemelen gerçek olamayacak kadar iyi!

Bir SEO uzmanını işe almak, yeni bir işletmenin arama motorlarına girmesi için harika bir yol olabilir. İşe almadan önce araştırmanızı dikkatlice yaptığınızdan emin olun.

WordPress web sitenizin hangi SEO alanına geliştirilmesi veya odaklanılması gerekiyor? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın…

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *