E-postalarınızın Spam'e Gitmesinin 9 Nedeni

E-postalarınızın Spam’e Gitmesinin 9 Nedeni

E-posta, hedef kitlenize ulaşmanın ve müşteri tabanınızı genişletmenin güçlü bir yoludur.  Kullanıcıların yaklaşık yüzde 60’ı pazarlama e-postalarının satın alma işlemlerini etkilediğini söylüyor. Ancak, çevrimiçi gizlilik ve koruma yasaları sıkılaştıkça, e-postalarınızı alıcıların gelen kutularına almak zorlaştı.

E-postalarınız kullanıcıların spam klasörlerine düşüyorsa endişelenmeyin. Bazı basit en iyi uygulamaları izleyerek , yalnızca e-postalarınızın alıcılarına ulaştığından emin olamaz, aynı zamanda daha yüksek açılma oranlarını teşvik edebilir ve daha güçlü bir etki yaratabilirsiniz.

Bu makalede, e-postaların neden spam’e dönüştüğünü ve bu konuda neler yapabileceğinizi keşfedeceğiz

E-posta Pazarlamacıları için Spam Neden Bir Sorun?

Tahminler,  2019 ile 2023 arasında her gün 60 milyar  spam e-postanın gönderileceğini gösteriyor. Açıkçası, kullanıcılar bu spam selini takdir etmiyor. Ancak bu, e-posta pazarlamacıları için de önemli bir sorundur. Kadar e-postaların yüzde 20  kitlenize ulaşmasını engelliyor, alıcının gelen kutusuna bunu yapmak asla.

Ortalama yüzde 122’lik bir Yatırım Getirisi (ROI) sağlayan e-posta ile ,  mesajlarınızın o yüzde 20’de olma olasılığını en aza indirmek önemlidir . Spam’e giren her e-posta, hem e-postanın kendisi hem de oluşturmuş olabileceği olası dönüşümler için sizin tarafınızdan boşa harcanır .

Neyse ki, mesajlarınızı spam klasörlerinden uzak tutmak için yapabileceğiniz çok şey var ve çoğu oldukça basit. Sonraki bölümde, e-postanın spam’e gitmesinin en yaygın nedenlerinden bazılarına bakacağız ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi göreceğiz.

Kullanıcıların% 60’ı, pazarlama e-postalarının satın alma işlemlerini etkilediğini söylüyor …

E-postalarım Neden Spam’e Gidiyor? (9 Olası Neden)

En yaygın senaryolardan bazılarını inceleyelim ve mesajlarınızın kullanıcıların gelen kutularına ulaşmasını sağlamak için neler yapabileceğinizi inceleyelim.

1. Alıcılarınız E-postalarınızı Spam Olarak İşaretledi+

E-postalarınızın spam ile sonuçlanmasının ilk ve en belirgin nedeni, alıcılarınızın onları oraya koymasıdır.

İçeriğiniz güçlü olsa ve alıcı size onlarla iletişim kurmanız için açıkça izin verse bile , dağınık bir gelen kutusunu temizlemenin bir yolu olarak e-postanızı spam olarak işaretlemeye yine de karar verebilir.

Listenize neden abone olduklarını da unutmuş olabilirler veya sadece bir hata yapmış olabilirler.

E-posta mesajını spam olarak bildirme

E-posta mesajını spam olarak bildirme

Ne yazık ki, iletilerinizden yeterince kişi kullanıcılar tarafından işaretlenirse, bu, spam filtrelerinin adresinizi işaretlemesine ve postanızı otomatik olarak spam’e göndermeye başlamasına neden olabilir.

Bu mesajlar bile kullanıcılara spam benzeyen sonunda anlamına gelir değil  açıkça geçmişte size bayraklı. Bu, özellikle Gmail , Outlook, Yahoo ve ağırlıklı olarak AI odaklı algoritmalara sahip diğer hizmetlerde olasıdır .

E-posta gönderildikten sonra, birisinin e-postalarınızı spam olarak işaretlemesini önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

Ne yapabilirsiniz  isimli yaparım emin içerik birinci sınıf olduğunu ve e-posta kullanıcı tarafından spam olarak algılanır zorunda kalmamak için diğer en iyi uygulamaları takip ettiğini. Bu, birinin iletişimlerinizi kasıtlı olarak işaretlemesi olasılığını en aza indirebilir. Aşağıdaki bölümlerde bu stratejilerden bazılarını ele alacağız.

Ne yazık ki, iletilerinizden yeterince kişi kullanıcılar tarafından işaretlenirse, bu, spam filtrelerinin adresinizi işaretlemesine ve postanızı otomatik olarak spam’e göndermeye başlamasına neden olabilir.

Bu mesajlar bile kullanıcılara spam benzeyen sonunda anlamına gelir değil  açıkça geçmişte size bayraklı. Bu, özellikle Gmail , Outlook, Yahoo ve ağırlıklı olarak AI odaklı algoritmalara sahip diğer hizmetlerde olasıdır .

E-posta gönderildikten sonra, birisinin e-postalarınızı spam olarak işaretlemesini önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

Ne yapabilirsiniz  isimli yaparım emin içerik birinci sınıf olduğunu ve e-posta kullanıcı tarafından spam olarak algılanır zorunda kalmamak için diğer en iyi uygulamaları takip ettiğini. Bu, birinin iletişimlerinizi kasıtlı olarak işaretlemesi olasılığını en aza indirebilir. Aşağıdaki bölümlerde bu stratejilerden bazılarını ele alacağız.

2. En İyi HTML Uygulamalarını Takip Etmiyorsunuz

Yalnızca metin e-postalar oldukça basit olsa da, e-ticaret mağazaları gibi bazı işletmeler için marka, resimler ve diğer HTML öğelerini içeren e-postalara kıyasla daha düşük etkileşime yol açabilecekleri için uygun bir seçenek olmayabilir.

Bununla birlikte, mesajlarınıza HTML eklerken , spam klasörlerine gitmemelerini sağlamak için bazı basit kurallara uymanız önemlidir.

Mailchimp’e göre, e-posta için en iyi HTML uygulamaları şunlardır :

 • E-postanızın maksimum genişliğini 600 ile 800 piksel arasında tutun. Bu, e-posta istemcisi önizleme bölmelerinde iyi davranırken, kolayca okunabilecek kadar büyük olmasını sağlar.
 • Herhangi bir görüntünün e-posta istemcileri tarafından engelleneceğini ve kullanıcıların, medya öğeleri içinde yer alması durumunda kritik bilgileri görmeyebileceğini varsayın.
 • Kodunuzu mümkün olduğunca temiz ve hafif tutun, özellikle de CSS . Ek olarak, JavaScript ve Flash’tan tamamen kaçının. Bunlar, spam filtreleri tarafından saldırı vektörleri olarak görülebilir ve birçok e-posta istemcisi bunları zaten desteklemez.
 • Mesajlarınızın mobil uyumlu olduğundan emin olun. Aslında, bugünlerde her şeyi mobil öncelikli bir felsefeyle tasarlamak genellikle iyi bir fikirdir . Bu, başparmak dostu düğmeler, mobil ağları aşırı yüklemeyen küçük resimler ve  küçük ekranlarda okunabilen e-posta güvenli yazı tipleri anlamına gelir.
 • Yazı tiplerine gelince, seçtiklerinizin platformlar arası olduğundan ve açıkça okunabilir olduğundan da emin olmak isteyeceksiniz . Arial, Verdana ve Georgia, sağlam seçenekler.

Son olarak, e-postanızın içerik metninin çoğunu oluşturmak ve eklediğiniz HTML miktarını en aza indirmek iyi bir fikirdir. Şirketinizin markası ve belki bir renk patlaması, denize girmeden etkileşim için harikalar yaratabilir.

3. Konu Satırlarınız Yanıltıcı veya Spam Tetikleyicileri İçeriyor

Konu satırları genellikle bir kullanıcının mesajınız hakkında aldığı ilk izlenimdir, bu nedenle dikkat çekmeleri ve okuyucuyu e-postayı açmaya ikna etmeleri gerekir. Ancak dürüst olmaları da gerekir. CAN-SPAM Yasasına göre yanıltıcı bir konu satırı sadece kötü görgü kuralları değil, aynı zamanda yasalara da aykırıdır .

Litmus’a göre, e-posta yanıtlayanların yarısından fazlası, konu satırına göre bir e-postayı açmak için aldatıldıklarını veya kandırıldıklarını bildiriyor . Bu, e-postanızı spam klasörüne atmanın hızlı bir yoludur ve hatta bazı kullanıcıların abonelikten çıkmasına neden olabilir.

e-posta başlığı yeniden

Yanıltıcı bir konu satırı neye benziyor? İşte bazı örnekler:

 • RE veya FW. Aslında bir şeyi yanıtlamıyorsanız konu satırlarınıza “RE” ile başlamayın. Bu bariz bir numara ve abonelikten çıkmanın hızlı bir yoludur. Benzer şekilde, “FW” kullanmak kişinin sizi tanıdığını düşünmesine neden olabilir (yanıltıcı tanım).
 • Kişisel mesajlar veya yönlendirici sorular.  “Telefonumu senin yerine bıraktım mı?” Gibi konular veya “Falan filan hakkında bir şeyler duydunuz mu?” kullanıcıların göndereni tanıyıp tanımadıklarını sorgulamasına neden olabilir.
 • Aşırı sansasyonel iddialar. Bazı konu satırları mutlaka yalan değildir ama yine de biraz fazla abartılıdır. Genel olarak, konu satırınızın okuyucunun e-postada bulacağı içerikle eşleştiğinden emin olmak istersiniz.

Konu satırlarınız da profesyonel olmalıdır. Bu, TÜM BÜYÜK HARFLERDE YAZMA ve kesinlikle yazım veya dilbilgisi hatası olmadığı anlamına gelir . Ücretsiz Grammarly aracı  , yazımınızı, dilbilginizi ve noktalama işaretlerinizi otomatik olarak kontrol edebilir ve spam filtrelerini uyarabilecek her türlü konuda sizi uyarabilir.

Artık hangi konu satırlarından kaçınmanız gerektiğini biliyorsunuz, ancak yine de aboneleri mesajlarınızı açmaya ikna etmeniz gerekiyor. Hubspot,  güçlü başlıklar oluşturmak için bazı mükemmel önerilere sahiptir :

 • Eylem fiilleriyle başlayın.
 • Bir aciliyet ve önem duygusu yaratın (ama yine yanıltıcı olmayın).
 • İlginç veya ikna edici bir soru sorun.

Son olarak, şunu unutmayın: Konu satırınız ne olursa olsun, içeriğin verdiği sözü yerine getirdiğinden emin olun. Aksi takdirde itibarınıza zarar verme riskiniz vardır.

4. Alıcılarınızdan İzniniz Yok

Bu basit: GDPR gibi çevrimiçi gizlilik yasaları ,  e-posta gönderebilmeniz için alıcılardan açık izin almanızı gerektirir. Bu, bir grup kişiye hızlı erişim sağlamak için e-posta listelerini satın alamayacağınız anlamına gelir (bu, zayıf hedefleme dahil olmak üzere başka nedenlerle de iyi bir fikir değildir).

Bununla birlikte, sitenizde e-posta adreslerini sağlayan kullanıcıların bile , özellikle AB vatandaşı iseler sizden e-posta almak istediklerini açıkça belirtmeleri gerektiği anlamına da gelir . Bu, hesap oluşturma sırasında veya iletişim formunuzda bir sorumluluk reddi şeklinde gelebilir veya kullanıcıların isteklerini belirtmek için işaretlemeleri gereken bir onay kutusu olabilir.

ABD’de bu zorunlu olmasa da , yine de iyi bir uygulamadır. İnsanlar bu günlerde çok fazla e-posta alıyor ve eğer mesajlarınız, istemedikleri halde aniden birinin gelen kutusunda görünmeye başlarsa, önemli bir olasılıkla spam olarak işaretlenebilir.

5. İçeriğiniz Spam Filtrelerini Tetikliyor

Spam filtreleri belirli kelimeleri (veya kelime kombinasyonlarını) kontrol eder. Bir e-posta yeterli sayıda isabet alırsa veya bu listedeki diğer bazı öğelere ek olarak bu kelimeleri içerirse, spam klasörlerine gidebilir. Spam tetikleyici anahtar kelimeler  şunları içerebilir:

 • “Bedava”
 • “En düşük fiyat”
 • “Ek gelir”
 • “Kolay para”
 • “Masrafsız”
 • Arka arkaya birden çok ünlem işareti veya dolar işareti
 • Gereksiz boşluklar veya noktalama işaretleri içeren kelimeler
 • TAMAMEN CAPS olan kelimeler

Genel olarak, bunlar ya büyük ölçüde satış odaklı ya da açıkça spam filtrelerini aşmak için tasarlanmış kelimelerdir (örneğin, ekstra boşluklar). Bunlardan bir kaçını kullanmak mesajlarınız için mutlaka bir ölüm cezası olmasa da, çok fazla kullanmak olabilir  .

spam başlık anahtar kelimeleri

Elbette, özellikle e-ticaret veya finansal e-postalar gönderiyorsanız, bu anahtar kelimelerden bazılarından kaçınmak zordur. Bu problemin üstesinden gelmek için çeşitli diller kullanabilir ve olayları nasıl ifade ettiğiniz konusunda yaratıcı olmaya çalışabilirsiniz.

Hepsinden önemlisi, saldırgan veya “satış odaklı” dilden kaçınmak ve burada vurguladığımız e-posta içeriği yazmak için kanıtlanmış en iyi uygulamaları takip ettiğinizden emin olmak akıllıca olacaktır.

6. Abonelikten Çıkma Bağlantısı Eklemiyorsunuz

ABD’deki CAN-SPAM gibi yasalar, e-postalarınızın  abonelikten çıkmanın açık bir yolunu içermesi gerektiğini açıkça belirtmektedir . Ek olarak, birisi abonelikten çıkma bağlantısını tıklarsa, bu isteği 10 gün içinde işlemeniz gerekir ve kullanıcıyı herhangi bir çemberden atlamaya zorlayamazsınız.

Bu kötü bir şey gibi görünse de (neden insanlara abonelikten çıkma şansı vermek isteyesiniz?), İçeriğinizin güçlü olması koşuluyla aslında tam tersi bir etkiye sahip olabilir. İnsanlara abone listenizden çıkmanın kolay bir yolunu sunmak, markanızın güvenilir olduğunu gösterir.

Öte yandan, bir aboneliği iptal etme seçeneğini gizlemek veya sağlamamak, insanları hayal kırıklığına uğratmanın kesin bir yoludur. Ayrıca haber bülteniniz hakkında olumsuz basına (kelime internette hızlı yayılır) ve genellikle insanları yanlış yöne itmeye neden olabilir.

7. ‘Kimden’ Bilgileriniz Yanlış veya Yanıltıcı

E-postalarınızın spam olarak sonuçlanmasının önemli bir nedeni, yanlış “Kimden” bilgisidir. E-postayı gönderen alıcılarınıza söyleyen “Gönderen” satırı doğru olmalı ve yanıltıcı olmamalıdır. Bazı durumlarda, sitenizdeki iletişim formu eklentisi gibi bir araç,  spam uyarılarını tetikleyen “Kimden” ayrıntılarıyla “sahte” e-postalar gönderiyor olabilir .

İletişim formu e-postalarınız spam olarak işaretleniyorsa, düzeltme genellikle oldukça basittir. İletişim formu ayarlarınızdaki ‘Kimden’ alanında, forma girilen e-posta adresi yerine sitenizin yönetici adresinin bulunduğundan emin olmak isteyeceksiniz. İletişim formunun size e-posta bildirimleri göndermesini istiyorsanız, “Kimden” ve “Kime” de kullanılan adreslerin farklı olduğundan da emin olun.

8. E-posta Kimlik Doğrulaması Ayarlamadınız

E-postalarınızın “Kimden” bilgilerinin yanlış olmasının diğer bir yaygın nedeni, e-posta kimlik doğrulamasının Mailchimp (veya alternatiflerinden biri) gibi bir hizmet aracılığıyla doğru şekilde ayarlanmamasıdır :

Kimlik doğrulama, hizmetin sizin adınıza e-posta göndermesine yetki verir, böylece  üçüncü bir tarafça gönderilmiş olsalar bile alan adınız eklenmiş olarak görünürler . Kimlik doğrulamanız doğru ayarlanmadıysa, e-postalarınız doğrudan alıcılarınızın spam kutularına gidebilir.

Etki Alanı Anahtarı Tanımlanmış Posta (DKIM) , Gönderen Politikası Çerçevesi (SPF) ve DMARC olmak üzere, birkaç farklı e-posta kimlik doğrulaması türü vardır .

DKIM, bir e-postayı doğrulamak için bir şifreleme anahtarı ve dijital imza sağlarken, SPF, gönderenin IP adresini onaylanmış IP’ler listesine göre doğrulayarak çalışır. DMARC, diğer ikisinin etkinleştirilmesini gerektirmesi ve gönderenin e-postalarının DKIM veya SPF tarafından korunduğunu belirtmesine izin vermesi açısından biraz farklıdır.

Otomatik bir e-posta hizmeti kullanıyorsanız ve teslimatla ilgili sorun yaşıyorsanız, kimlik doğrulaması kontrol edilmesi gereken ilk şeydir. Bununla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, e-posta kimlik doğrulamasının tam olarak nasıl kurulacağını açıklayan kullanışlı bir makalemiz var .

9. Çok Fazla Ek Gönderiyorsunuz

Ekler, çoğu spam filtresi için büyük bir kırmızı bayraktır. Bunun nedeni, dosyaların kötü amaçlı yazılım ve virüsler için kolay vektörler olabilmesidir. Genel kural, özellikle haber bültenlerinde herhangi bir ek göndermemek . Bir ek göndermeniz gerekiyorsa, alıcının önceden haberdar olduğundan emin olun ve tek bir e-postaya eklediğiniz dosya sayısını en aza indirin.

Bir e-postaya bir belge veya dosya eklemeniz gerekiyorsa, daha güvenli bir bahis, önce onu Google Drive  veya Dropbox gibi bir bulut depolama hizmetine yüklemektir . Daha sonra dosyanın bağlantısını e-postanıza ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, mesajınız herhangi bir spam filtresini tetiklememelidir.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *