WordPress Sitenizi Hızlandırma

WordPress Sitenizi Hızlandırma

Günümüzün dijital dünyasında her şey hız ve verimlilikle ilgilidir. Web siteniz olması gerekenden daha yavaş yükleniyorsa, trafiğinizin ve kârlılığınızın doğrudan etkilendiğinden şüphe yoktur. Bu gerçeğin tanınması, birçok geliştiriciyi ve işletme sahibini WordPress sitelerini nasıl hızlandıracağını merak ediyor. Aşağıdaki bilgiler, hızlı yükleme sürelerinin neden önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacak ve WordPress site hızınızı artırmak için birkaç ipucu bile öğreneceksiniz.

WordPress Site Hızı

WordPress, dünyayı fırtınaya uğratan güçlü bir içerik oluşturma aracıdır. Aslında, platform 75 milyondan fazla web sitesi oluşturmak için kullanılmıştır . Bununla birlikte, diğer tüm web sitesi oluşturma araçlarında olduğu gibi, şeylerin mükemmel görünmesini sağlamak ve markanızın parlamasına yardımcı olmak için eklentilere, temalara ve diğer araçlara ihtiyacınız olacaktır. Ne yazık ki, bu tür araçlar içerik yönetim sisteminizden bağımsız olarak işleri yavaşlatabilir.

Neyse ki, site hızınızı artırmanın yolları vardır. Temalarınızın, resimlerinizin, eklentilerinizin ve diğer içeriklerin uygun yönetimi sayesinde işleri kolayca hızlandırabilirsiniz. Bir müşterinin sayfanızın tam deneyiminden yararlanabilmesi için, sayfada görülebilen veya arka planda çalışan ilgili içerik öğelerinin tümünü yüklemesi gerekeceğini unutmayın.

Bu noktada, ziyaretçilerin sayfanızdan zevk alıp almadığını yükleme hızlarının ne ile ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ne yazık ki, sayfanızın yüklenmesi yavaş olan hiçbir şeyden hoşlanmıyor olabilirler.

Site Hızı Neden Önemli?

Sayfanızın sonunda yükleneceğini bildiren bir çevirmeli modemin nostaljik çığlığı , teknolojik tarihin meselesidir. Günümüzde tüketiciler web sayfalarının hızlı yüklenmesini bekliyor. Aslında, % 40’ı yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse bir siteyi terk edeceklerini bildirdi .

İşletmeniz için yapabileceğiniz en iyi şey hızlı bir WordPress sitesine sahip olmaktır. Bunu yapmadan şüphesiz para ve trafik kaybedeceksiniz. Bunun nedeni, çevrimiçi tüketicilerin biraz sabırsız olmasıdır. Aslında, tüm mobil kullanıcıların yarısından fazlası bir sayfayı yalnızca yavaş yükleme süresine göre terk etmeyi kabul etmektedir . Yükleme hızı 1-2 saniye olan web sitelerinin, dönüşüm oranlarını 5-10 saniye içinde yüklenenlerden yaklaşık üç kat daha fazla gördüğünü belirtmek gerekir.

Daha da kötüsü, web siteleriniz daha düşük hızlara sahipse, bu gerçek potansiyel tüketicilerin sizi bulmasını bile engelleyebilir. Google kısa süre önce Temmuz 2018’e kadar sayfa hızının mobil aramalarda bir sıralama faktörü olacağını açıkladı . Bu, yavaş bir sitenin SEO sıralamanızı olumsuz etkileyeceği anlamına geliyor. WordPress sitelerini nasıl hızlandıracağınızı öğrenmek için zaman olsaydı, şimdi tam zamanı.

Mobil Cihazlar için Site Hızı Daha da Önemli

İken mobil cihazların aynı anda her yerde ve mobil kullanım tam bir haber değil, sen belki değil bu hız bir şekilde Google indeksleri büyük bir rol oynar biliyorum mobil aramaların . Siteniz biraz yavaşsa ve yine de belirli arama terimleriyle yakından ilgiliyse, iyi bir sıralama elde edebilirsiniz . Ancak, Google daha hızlı mobil sitelere öncelik verir .

Her beş Amerikalıdan biri kendilerini ‘yalnızca mobil’ internet kullanıcıları olarak görüyor . Mobil sitenizin yükleme sürelerinden endişe ediyorsanız, modern bir WordPress teması kullanarak bakmak ve duyarlı tasarım kavramı üzerine inşa edilmiş eklentileri seçmek isteyebilirsiniz .

Bir Site Ne Kadar Hızlı Yüklenmelidir?

Peki, yeterince hızlı ne kadar hızlı? Google, en iyi uygulamanın yükleme sürelerinizi üç saniye veya daha az tutmak olduğunu bildirmektedir . Bulgular, yükleme süreleri bir ila üç saniye arasında değiştiğinde, hemen çıkma olasılığının (hemen ayrılan bir kullanıcı)% 32 arttığını göstermektedir.

Dahası, yüklenmesi beş saniye veya daha fazla süren sayfalar için hemen çıkma olasılığı% 90 artar. Ziyaretçileri uzak tutmak yerine korumak istiyorsanız, bu nedenle, üç saniyeden daha kısa ortalama yükleme süreleri için çaba göstermeniz gerekir (ve bundan daha hızlıdır).

Sayfa Yükleme Sürelerini Azaltma

Hızlı bir WordPress sitesi oluştururken bu araçlara yardımcı olmak için üzerinize düşeni yapmak istiyorsanız, kendi başınıza kullanabileceğiniz çeşitli basit taktikler vardır. Sitenizin önbelleğe alınmasına izin vermek en basit yollardan biridir. İşte kullanabileceğiniz birkaç ipucu daha.

1. Site Hızı Teşhisi Çalıştırma

Web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini anlamak, site performansını artırmak için bir sonraki adımdır. Bir eklenti yüklerseniz veya sitenizde başka bir değişiklik yaparsanız ve site yükleme sürelerini nasıl etkilediğini görmek istiyorsanız site hızını izlemeniz önerilir.

Yük hızını analiz etmek için, WordPress’e özgü WP Motor Hız Aracı gibi bir aracı kullanarak sitenizi nasıl daha iyi çalıştıracağınıza ilişkin ipuçlarını deneyin . Sitenizin URL’sini ekledikten sonra, sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğine ve sitenizi hızlandırmak için özel önerilere ilişkin özel bir analiz gönderilir.

Veya bir WP Engine müşterisiyseniz, web sayfanızın performansını site değişikliklerine karşı izlemek ve test etmek için Kullanıcı Portalı’ndaki Sayfa Performansı’nı kullanmanızı öneririz . Sayfa Performansı ile, gelen kutunuza gönderilen yinelenen testleri bile planlayabilirsiniz , böylece manuel olarak ayarlamanız gerekmez.

2. Kullanılmayan Eklentileri ve Temaları Silme

Eklentilerinizi ve temalarınızı her zaman güncel tutmanızın yanı sıra, kullanılmayanları silmek hızlı bir sitenin bir sonraki adımıdır. Kullanılmayan eklentiler ve temalar sadece güvenlik açıkları sunmakla kalmaz, aynı zamanda WordPress site performansını da düşürebilir.

Kullanılmayan eklentiyi silmek için önce devre dışı bırakmanız gerekir. Ardından etkin olmayan eklentiler listenize gidebilir ve artık istemediklerinizi silebilirsiniz.

İstenmeyen temaları kaldırmak için, artık kullanılmayan temaları silmek üzere Görünüm> Temalar’a gidin .

3. Medya Kitaplığınızı Temizleyin

Zamanla artık kullanılmayan görüntüleri biriktirmeye başlayabilirsiniz. Yer açmak için kullanılmayan ortamları çıkarmayı düşünmelisiniz.

Kullanılmayan medyayı manuel olarak çıkarmak için, kullanılmayan medyayı atmak için Medya Temizleyici gibi bir eklenti kullanabilirsiniz veya manuel olarak da yapabilirsiniz. Kullanılmayan medyayı manuel olarak kaldırmak için Medya Ekle -> Medya Kütüphanesi -> Eksiz’e gidin ve artık kullanılmayan dosyaları silin. 

WordPress'te Kullanılmayan Medyayı Kaldırma

4. Veritabanınızı Temizleyin

İşaretlenmezse, WordPress veritabanınız zaman içinde dağınıklığı biriktirmeye başlar. Bu gereksiz şişkinlik sitenizi yavaşlatabilir. Bununla birlikte, düzenli temizliklerle, daha hızlı yükleme için veritabanı boyutunuzu azaltabilirsiniz.

Örneğin, post revizyonlar büyük bir gereksiz alan yığınını alabilir. 100KB veri olan bir gönderiniz varsa ve bu gönderinin beş düzeltmesi varsa, boşa harcanan toplam alan yaklaşık 500 KB’dir.

Veritabanınızı temizlemek phpMyAdmin aracılığıyla manuel olarak yapılabilir, ancak ne yaptığınızı bilmiyorsanız zor ve zarar verici olabilir.Teknik bir vızıltı değilseniz, bu görevi yerine getirmek için bir eklenti yüklemek daha güvenli bir yoldur Git. WP-Sweep ve Advanced Database Cleaner , hem veritabanınızı süpürmek hem de eski düzeltmeler, spam yorumları, MySQL sorguları ve daha fazlası gibi şeylerden kurtulmak için güvenli bahislerdir.

5. Oluşturma Engelleme Javascript ve CSS Kaldır

Web sitenizin hızını test etmek için sayfa test araçları kullanıyorsanız, anlaşılması zor olabilecek bu öneriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Sayfanızın şelale görünümüne webpagetest.org veya Pingdom gibi bir araç kullanarak bakarsanız, büyük olasılıkla “oluşturmaya başla” satırınızdan önce bir dizi JavaScript dosyası (.js dosyası) yüklendiğini görürsünüz. Bu, “oluşturmayı engelleyen JavaScript” olarak bilinir .

JavaScript’in temel işlevi, web sayfasında kaydırıcıdaki açılır pencere veya dönen görüntüler gibi bir eylem gerçekleştirmektir. Gerçekte, sitenizin içeriği ve stilleri tamamen yükleyene kadar bu işlemlerin yüklenmesi gerekmez. “ JavaScript Ayrıştırmayı Ertele ” ile bu araçlar gerçekten, “bu şeyleri sayfanızın üstüne değil yerine daha sonra yükleyin” diyor. WP Kritik CSS dahil olmak üzere bu JavaScript’i ertelemenize yardımcı olabilecek birkaç eklenti var. .

6. CSS, HTML ve JavaScript’i küçültün

Zamanla, CSS, HTML ve diğer kaynak kodu dosyaları oluşturulabilir ve sitenizin pekmez gibi çalışmasına neden olabilir. Sitenize hız enjeksiyonu vermek için kodunu küçültmeyi düşünmelisiniz.

STATİK KAYNAKLARI KOMBİNE VE AZALTIN

Küçültme yoluyla, sitenizin arka ucu yalın ortalama bir makine olacak şekilde optimize edilecektir. Bu teknik, HTML, JavaScript ve CSS dosyalarının dosya boyutunu küçülterek ve boşluklar, satır sonları ve yorumlar gibi gereksiz karakterleri kaldırmak için çalışır. Sonuç, dosyaların daha hızlı çalışması ve web sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesi için daha az miktarda veri aktarımı yapılmasıdır.Kodu en aza indirmek için bir dizi eklenti vardır. Autoptimize , bu görev için en yüksek puan alan ücretsiz eklentilerden biridir. Minimasyonu da içeren site optimizasyonuna yardımcı olan premium eklenti WP Rocket’i de deneyebilirsiniz . CSS Kompresörü , CSS kodunu basitleştiren iyi bir seçenektir.

7. Görüntüleri Optimize Edin

Resimler, bir site ziyaretçisinin etkileşime girmesi için zorunludur. Siteniz tonlarca güzel görüntü içerebilse de, hızlı sayfa yükleme süreleri elde etmek için bu görüntüleri optimize etmek iyi bir fikirdir. Görüntüleri sıkıştırma, alternatif metin ve başlıklar ekleme ve bir resim site haritası oluşturma gibi resimlerinizi optimize etmenin birçok yolu vardır. 

8. Tembel Yüklü Uzun Sayfalar

Tek sayfalık siteler ve uzun ana sayfası olan siteler için Lazy Loading gerçek zamanlı bir tasarruf olabilir. Tembel Yükleme, esas olarak, ziyaretçi görmek için sayfayı aşağı kaydırıncaya kadar sayfanızdaki aşağı öğelerin yüklenmesini önler. Uzun sayfanızın tüm içeriğini aynı anda yüklemezseniz, siteniz daha hızlı oluşturulmaya başlayabilir. Bunun için kullanılan yaygın bir eklenti BJ Lazy Load olacaktır .

9. Sayfa Başına Yorumu Sınırla

Blog yayınlarınıza bu kadar dikkat çekmek harika olsa da, bir ton yorum da sayfa yükleme süresini kısaltabilir. Yorum bölümünü sayfalara bölmek, yüklenmeleri için gereken süreyi kısaltmak için iyi bir fikirdir.

Sayfa başına görünen yorum sayısını sınırlamak için Ayarlar -> Tartışma bölümüne gidin ve “Yorumları sayfalara ayır” kutusunu işaretleyin. Daha sonra sayfa başına yorum sayısını seçebilirsiniz (varsayılan 50’dir).

wp-motor-site-hız-comments

Bu, bellek tüketimini artırmaya ve yayınlar ve tonlarca yorum içeren sayfalar için sayfa yükleme sürelerini artırmaya yardımcı olmalıdır.

10. Yönlendirmeleri Azalt

Yönlendirmelerin bazı kullanımları vardır, ancak 301 yönlendirmeleri ve yönlendirme zincirleri gibi gereksiz yönlendirmeler işleri yavaşlatabilir. Sunucunuzun üstlendiği ek bilgi isteği miktarını azaltmak en iyisidir.

11. Düzeltme Sonrası Düzeltme

Yayın revizyonları, sonsuz miktarda yaptığınız her içerik düzenlemesini kaydederek sitenizin daha yavaş çalışmasını sağlayabilir. Sitenizi hızlandırmak için gönderi başına düzeltme sayısını sınırlamayı seçebilirsiniz.

Bunu yapmak için, wp-config.php dosyasını açın ve yayın revizyonlarının sayısını sınırlamak için bu kod satırını ekleyin:

define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 4 );

Bu durumda sayı dördü gösterir, yani posta başına dört düzeltme yapılacaktır. Değeri 0 veya false olarak ayarlayarak bu sayıyı değiştirebilir, hatta revizyonları kapatabilirsiniz.

12. Geri Almaları ve Geri Almaları Devre Dışı Bırakma

Daha önce pingback’leri veya trackback’leri daha önce hiç duymamış olsanız da, bazıları tarafından eski bir özellik olarak kabul edilir. Sayfa hızı konusunda yavaşlığa neden olabileceğinden, kapalı olduklarından emin olmak hala iyi bir fikirdir.
Pingback’leri ve trackback’leri devre dışı bırakmak için Ayarlar -> Tartışma bölümüne gidin ve “Diğer bloglardan bağlantı bildirimlerine izin ver…” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun.

wordpress-pingbacks-geri izleme

13. PHP’nin Son Sürümünü Çalıştırın

PHP’nin en son sürümünü çalıştırmanın sitenizin hızı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Sitenizin en son PHP ortamına geçmeye hazır olup olmadığını belirlemek için WP Engine’in PHP Uyumluluk Denetleyicisi eklentisini kullanmayı deneyin . .

PHP’nin en son sürümüne kendi başınıza güncelleme yapmak da kolaydır ve kullanıcı portalınıza gidip bu makalede açıklanan adımları izleyerek yapılabilir . 

PHP 7.4’te neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin .

14. Hızlı, Hafif Bir Tema Seçin

Tüm WordPress temaları eşit oluşturulmaz – bazıları diğerlerinden daha iyi yazılır. Siteniz hızlı yüklenmezse güzel bir kullanıcı arayüzü tasarımı anlamsızdır.

Zengin özelliklere sahip bir tema seçmektense (sitenizi her ziyaret ettiğinde yüklenmesi gereken çok sayıda kod içerir), iyi çalışması için gerekli olan şeylerin çıplak kemiklerini içeren bir tema kullanarak minimal bir yaklaşım kullanın.

Tabii ki, temanın iyi görünmesini istiyorsunuz. WP Engine’in müşterilere ekstra ücret ödemeden sunulan premium WordPress temalarından emin olun .

15. CDN kullanın

Kullanıcının bulunduğu konum ne olursa olsun, içeriğiniz hızlı bir şekilde yayınlanmalıdır. Bazen bu her zaman mümkün olmayabilir, yani siteniz dünyanın diğer bölgelerindeki veri merkezlerini içeren bir altyapı üzerinde değilse. Uzaklık, içerik dağıtım ağındaki (CDN) kullanışlı hale gelen içerik dağıtımında gecikme anlamına gelebilir .

Bir CDN daha hızlı sayfa yükleme sürelerine yol açar, çünkü yapılandırıldığında web siteniz site ziyaretçinize en yakın optimize edilmiş bir sunucu kullanır. Veri merkezi statik içeriği ve dosyaları depolar ve ardından konumlarına göre kullanıcılara sunar. Bu, harici HTTP isteklerinin azaltılmasına yardımcı olabilir, çünkü statik içerik bir kerede ton HTTP istemek yerine zaten kullanıma hazırdır.

Bir CDN seçmek, sitenizin popülerliğine ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Bazı WordPress CDN çözümleri arasında MaxCDN, Cloudflare veya CacheFly bulunur. (WP Engine’in MaxCDN çözümü Kullanıcı Portalı üzerinden yapılandırılabilir.)

16. Tarayıcı Önbelleğe Alma Özelliğinden Yararlanma

Web sunucunuzda önbellek sona erme süresini belirtmek üzere ayarlanmış HTTP başlıkları varsa, web sayfasının ziyaretçinizin tarayıcısında ne kadar süreyle önbelleğe alınması gerektiğine ilişkin tarayıcı yönergeleri de içerir. Bu, ziyaretçinizin tarayıcısına web sitenizin öğelerini (CSS, JavaScript ve resimler gibi) ağ yerine makinelerinin yerel diskinden indirmesini söyler. Bu, tarayıcının daha az ağ bağlantısı olduğu anlamına geldiğinden, web sayfanızın onlar için daha hızlı yüklenmesini sağlar.

HTTP başlıklarınızın bir son kullanma tarihi içerdiğinden emin olmak da önemlidir, böylece tarayıcının kaynakları yerel makinelerinden almak yerine yeni gibi sanki ağdan ne zaman alacağını bilmesi gerekir.

WP Engine’de, sunucularımız WordPress web sitelerine sunmak için zaten optimize edildiğinden bu parçayı sizin için hallederiz. Varsayılan olarak, sayfaların süresi her on dakikada bir dolar ve resimler, CSS ve JavaScript gibi statik kaynakların süresi 30 günde bir dolar.

17. Adanmış Bir Sunucuya Taşıma

Siteniz çok fazla trafik alıyorsa, sitenizi sunucu kaynaklarının paylaşılmadığı özel bir sunucuda barındırmak akıllıca bir fikirdir.

Çalışma süresi çok önemli olduğunda, paylaşılan bir sunucu zahmetli olabilir. Paylaşımlı barındırma uygun fiyatlı olsa da, diğerleri ile aynı sunucuda olmak CPU ve RAM’in tıkanmasına neden olabilir. Bu bir apartman kompleksi olmak gibi ve paylaşmak için çok fazla su var gibi … başka bir site tüm sunucu bant genişliği hogs, o zaman yavaş çalışan bir site / sunucu ve potansiyel kesinti ile kalır.

Sitenizin maksimum çalışma süresi olduğundan emin olmak için, tek bir sunucunun tüm kaynaklarını aldığınız bir barındırma planına yatırım yapmaya değer.

18. Hosting Altyapınızı Düşünün

Seçtiğiniz barındırma ortamı site hızını olumlu yönde etkileyebilir. Sunucuya ve teknolojiye bağlı olarak, daha hızlı bir WordPress sitesi için yönetilen barındırma gereklidir.

WP Engine’in barındırma ortamındaki siteler, ortalama site hızında yüzde 68’lik bir artış göstermiştir. WP Engine’in site hızına yardımcı olmasının yollarından sadece birkaçı:

EverCache : Kapsamlı çok katmanlı önbellekleme sistemimize verilen ad olan EverCache, son kullanıcılarınıza daha fazla önbelleklenmiş sayfalar sunmanıza yardımcı olur. Önbelleğe alındığında sayfalarınız önbellek olmadan oluşturulurken birkaç tam saniye ile karşılaştırıldığında birkaç milisaniyede sunulur. EverCache, daha hızlı performans için tekrarlanan sorguların sonuçlarını veritabanınıza önbelleğe alır. Bu katmanlar bir araya geldiğinde daha hızlı performans ve yüksek trafik dalgalarıyla sitenizi destekleyebilecek daha hafif bir web sitesi anlamına gelir.

Önbellekleme : Tüm önbellekleme eklentilerini yasaklıyoruz çünkü daha iyi yapıyoruz . Platformumuz, sayfa, nesne, CDN yönetimi, URL yeniden yazma ve daha fazlası için önbellekleme sağlar.

Gelişmiş Altyapı : Tüm web trafiği, gelişmiş ön uç sistemimiz tarafından yönetilir. Bu tescilli katman, maksimum performans için sürekli olarak denetlenen ve ayarlanan ve WordPress için ince ayarlanmış binlerce özenle tasarlanmış kod kuralından oluşur.

WordPress Site Hızı Optimizasyonu Eklentileri

WordPress, aracı kullanmayı çok daha kolaylaştırabilecek büyük bir eklenti ekosistemine sahiptir. İşte bazı şeyleri özellikle hızlandırmaya odaklanmış.

  • Perfmatters : Bu eklenti, kullanmadığınız WordPress varsayılan seçeneklerini devre dışı bırakmanıza izin verir.
  • WP Super Minify : Bu araç daha hızlı yükleme için dosyaları birleştirmenizi ve sıkıştırmanızı sağlar.
  • WP Smush.it : Bu eklenti, görüntülerinizi sayfanızı yavaşlatmayacak şekilde optimize eder.
  • BJ Tembel Yük : Bu araç, sayfanızın bir kerede yüklenmesini durdurur, böylece hız artar.

WP Engine, sitenizi hızlandırmanıza ve bu eklentilerden bazılarını gereksiz hale getirmenize yardımcı olabilecek özellikler içerir.

Bizden WordPress Site Hızını Artırma Desteği Alın

WordPress’i mümkün olan en verimli şekilde nasıl hızlandıracağınızı merak ediyorsanız, Bize ulaşa bilirsiniz. Güvenilirliğimiz ve altyapımız, müşterileriniz için daha yüksek bir site hızı sağlar. Bizim bugün web sitenizi hızlandırmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *