[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medya Pazarlamasının Markalara Sağladığı 8 Avantaj

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medya Pazarlamasının Markalara Sağladığı 8 Avantaj

000’li yılların ortasından itibaren hayatımıza sosyal medya ve sosyal ağlar her geçen gün değişiyor, dönüşüyor, yeni pazarlama imkanları yaratıyor.  Değişip, dönüşürken pek çok yeni ağ da hayatımıza giriyor. Sosyal medyanın ne kadar etkili olduğundan daha önce de istatistikleri ortaya koyarak bahsetmiştik. İnsanların internette en çok vakit geçirdiği alan olan sosyal ağlarda pazarlama yapmak artık değerlendirilmesi gereken bir dönemden çıkıp, markalar için neredeyse bir zorunluluk haline dönüştü. Sosyal medya pazarlamasının markalara sağladığı temel avantajları sizin için listeledik. 


1- İnsanlarla İletişimde Kalmak

Kabul etmek gerekir ki hepimiz sosyal medya üzerinde zaman geçiriyoruz ve dünyadan haberdar olmak için sosyal ağlardan sürekli yararlanıyoruz. Markalar açısından bakarsak da aslında marka olarak sosyal medyada var olmamız da markamızı takip eden ya da etmeyen insanlardan gerçek anlamda haberdar olmamıza, onların somut gündemlerini yakalamamıza yardımcı oluyor. Bu haberdar olma, iletişimde kalma sayesinde kitlelerimizin hoşlanabileceği, ilgili oldukları şeyleri söyleyebilme fırsatı doğuyor.

2- Markaya Yönelik Kitle Oluşturmak

Sosyal medya pazarlaması doğru yapıldığı takdirde gerçek anlamda olumlu sonuçlar üretir. Laf olsun diye söylemiyoruz, gerçekten çok net olumlu sonuçlarını görmeniz mümkün  Markanız için yaratacağınız sizi dinleyen ve sizinle birlikte kalan bir takipçi kitlesi markanızı doğru konumlandırmanızda ve etkili pazarlama yapmanızda size yardımcı olacaktır. Yeter ki bu kitleye doğru mesajlar vererek başlayın ve doğru şekilde beslemeye devam edin. Öte yandan sosyal medyada yarattığınız kitle, tekrar tekrar iletişim kurabileceğiniz ve size ait bir kitle olacak. Bu sayede o kitleyi istediğiniz gibi yönlendirebilme, bilgi sahibi yapabilme şansına kavuşabilirsiniz.


3- Marka İtibarını Geliştirme

Sosyal medyanın marka ya da sektörden bağımsız, neredeyse her sektör ya da markaya en net etkisi itibar konusudur. Markanızı sosyal medyada doğru konumlandırarak marka itibarınızı olumlu yönde geliştirebilirsiniz. Örneğin hakkınızda konuşulan negatif mesajları anlamlandırarak, negatif algıyla ilgili gerçekten eksikleriniz varsa bunları giderip, algınızı pozitif yöne çekebilecek iletişim stratejileri geliştirebilirsiniz.


4- Marka Bilinirliğini Arttırma

Sosyal medya, reklam vermek ve kendinizi ifade etmek diğer reklam mecralarıyla karşılaştırdığımızda çok yüksek bütçeli bir alan değil. Üstelik sosyal medyanın kendi doğası gereği diğer tüm markalarla eşit koşullarda yarışıyorsunuz. Yani sosyal medyada rekabet edebilmek biraz da sizin yaratıcılığınıza dayanıyor. Kısacası sosyal medyada reklam yoluyla da doğru iletişim kurarak, insanların sizi sevmesini, paylaşmasını sağlayarak marka bilinirliğinizi de artırabilirsiniz.


5- Araştırma Yapmak, İlham Almak

Sosyal ağların hepsi hemen hemen her konu için doğru içeriği ve bilgiyi bulmanıza yardımcı olan veri kaynağıdır. Bu avantajı markanıza da çevirmeniz mümkün. Markanız, rakipleriniz, çalıştığınız sektör hakkında da araştırma yapabileceğiniz sosyal ağlar sayesinde öğrenmek istediğiniz pek çok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. İnsanlar kargo şirketlerinden mi şikayetçi, rakibinizin iyi olan özelliklerini mi ortaya çıkartıyorlar, sektörünüzde en çok ne konuşuluyor? Bütün bunlardan haberdar olmanızı sağlayabilecek önemli araçlardan biri de sosyal medya.


6- Sektörden Haberdar Olmak

Çalışmış olduğunuz sektörünüzde olup bitenler üzerine güncel kalmayı sağlayacak önemli araçlardan biri de sosyal medya. Sektörünüzdeki önemli isimleri, rakipleri, iş ortaklarınızı kolayca takip edebilirsiniz. Onların neler hakkında konuştuklarını, neyi paylaştıklarını öğrenebilirsiniz. Sadece kendi işinizin günlük durumu hakkında değil, kendi sektörel dünyanız hakkında da fikir sahibi olmak gelecek kararlarınıza yardımcı olacaktır.


7- Web Sitesi Trafiğini Arttırmak

Sosyal medyanın markalara sağladığı önemli avantajlardan biri de, web siteniz ya da blogunuzun linklerini, sosyal hesaplarınızdan kolayca paylaşmanız yani yarattığınız içerikleri dağıtmanıza yardımcı olması. Yarattığınız içeriklerin linkleri gerçekten insanların ilgisini çekiyorsa, linke tıklayıp web sitenize yönelecektir. Bu yönelme web sitenizin trafiğinin artmasına ve doğal olarak web sitesi hedef etkileşim noktalarınızın da artmasına yardımcı olacaktır.


8- E-posta Listenizi Geliştirmeye

E-posta pazarlamayla ilgilenenlerin en büyük hedef ve dertlerinden biri de e-posta listelerindeki izinli abonelerin sayısını arttırmaktır. Sosyal medya, izinli abone sayınızı arttırmanız için önemli yardımcılardan biridir. Sosyal medyada reklam ve/veya içeriklerinizle yarattığınız kitleyi web sitenize doğru şekilde yönlendirerek aynı zamanda e-posta listenize abone de yapabilirsiniz.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *