Facebook Ads Vs Google Ads: Derinlenmesine bir karşılaştırma

Facebook Ads Vs Google Ads: Derinlenmesine bir karşılaştırma

Facebook 2000’li yılların sonlarında interneti fırtınaya uğratmadan önce, daha önce Google AdWords olarak bilinen Google Ads, dijital pazarlamacıların çevrimiçi reklam sunma yoluydu, peki ya şimdiki durum ne?

şuan ise facebook bir sosyal medya devi haline gelmesiyle, zaman içinde Google Ads için zorlu bir rakip olduğu kanıtlandı. Bununla birlikte, ürünlerinin reklamını yapmak isteyen pazarlamacılar için rekabet seçim demektir

Bu da önemli bir soruyu gündeme getiriyor: Facebook ads  ile Google Ads’yi karşılaştırısak hangisi daha iyi?

Soruyu cevaplamak biraz karmaşık çünkü hem Facebook hem de Google, çevrimiçi reklamcılığı daha etkili hale getirmek için birçok özellik sunuyor. bu da kitleleri etkiliyor tabi şunuda diyebiliriz her kitlenin dikkatini çeken noktalar oluyor buda aralarında bi yarış getiriyor yapılan içeriğe göre kitleyici çekerek birbirleri arasında rekabet getiriyor.

Ancak bu makale, reklamcılık ihtiyaçlarınız için hangi platformu kullanacağınız konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için Facebook Ads ile Google Ads’i karşılaştırır. peki biraz daha detaylandıralım.

Facebook ads ve google ads

Her platformun özellikleri, avantajları ve dezavantajları hakkında derinlemesine ilerlemeden önce, hem Facebook hem Google’a hem de reklamları nasıl sunduklarına bir göz atalım.

Facebook Ads, 2007 yılında piyasaya sürüldüğünde reklamcılık dünyasını değiştirdi. Şu anda 2,45 milyar kullanıcısıyla Facebook, sosyal ağların carte blanche’i ve insanların davranışları, ilgi alanları ve etkinlikleri hakkında veri tutuyor. Bu ilgi temelli davranış, reklamverenler için daha yeni olasılıklara kapı açmıştır. Kullanıcılar artık ilgi alanlarına, konumlarına, cinsiyetlerine ve diğer önemli metriklerine göre hedeflenebilir. Daha basit bir deyişle, Facebook reklamları, müşterilerin alakasız reklamlar görmek yerine ilgilerini çekecekleri ürünleri bulmalarına yardımcı olur.

Facebook reklamlarının maliyeti hedeflediğiniz kitleye son derece bağlıdır. Kitle ne kadar geniş olursa, reklamların maliyeti o kadar ucuz olur . Ancak, belirli bir nişe odaklanan daha dar bir hedefi hedeflerseniz, daha yüksek bir bütçe harcamanız gerekir

Google Adwords: (Ücretli Reklamları)

Hala daha doğru bilinen Reklamlar olan Google Ads, ürününüzü çevrimiçi pazarlamanın en eski yollarından biridir. Reklamverenlerin, ürün veya içeriklerinin bu anahtar kelimelerin arama sonuçlarının yanına yerleştirilmesini ümit ederek belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği için teklif verdikleri bir teklif verme yöntemi kullanır. 

Bir kullanıcı ürünü veya içeriği her tıkladığında Google, reklamverenden belirli bir miktar para alır ve bu da onu bir PPC veya Tıklama Başına Ödeme reklam yöntemi yapar. Web siteniz için anahtar kelime araştırması ne kadar popüler olursa, PPC o kadar yüksek olur ve dolayısıyla daha maliyetli bir PPC kampanyası olur.

Artık Facebook ve Google’ın her bir platforma özgü uzun özellik listesi var. Daha iyi bir anlayış elde etmek için, hangisinin daha iyi olduğunu ve Facebook Reklamları ile Google Reklamlarını karşılaştırırken neyin göze çarptığını öğrenelim. 

Facebook Reklamları’nın Avantajları neler:

Facebook’un Google Ads’e göre birçok avantajı vardır. Nasıl daha ayrıntılı olduğuna göz atalım.

1. Facebook’ta Gelişmiş Kitle Hedefleme.

Facebook aylık 1,55 milyar şaşırtıcı aktif kullanıcıya sahip. Bu, satmak istiyorsanız Facebook’un dünya nüfusunun yaklaşık 1 / 3’ü hakkında bilgi sahibi olduğu anlamına gelir. Facebook, kitleleri davranış, ilgi alanları, demografik veriler ve hatta platformdaki eylemlerine göre hedeflemenize olanak tanır. Tüm bunların yanı sıra, Facebook ayrıca Facebook’un müşterilerinizi hedeflemenize ne kadar ve ne kadar iyi olabileceğinin ufkunu genişleten Instagram ve WhatsApp’a da sahiptir ,kısacası kitlesi’ni olabildiğince geniş tutmaktadır.

2. Facebook’ta Daha İyi Görseller.

Facebook’ta görseller önceliklidir. İster videolar, resimler ister gif’ler olsun, reklamlarınız Facebook’ta daha görsel olarak büyüleyicidir. Reklamlarınızın, kullanıcıların Haber Beslemelerinde geçeceği organik görsel içerikle sorunsuz bir şekilde harmanlanması da bir avantajdır. Temel olarak, daha fazla kullanıcı katılımı sağlar ve olası müşteriler reklamlarla daha fazla ilişki kurabilir.

3. Google Reklamlarından Daha Uygun Fiyatlı .

Facebook’un reklam fiyatlandırması son derece rekabetçi fiyatlandırma ile uygun fiyatlı olup, işletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun başlamayı kolaylaştırır. Ortalama TBM (tıklama başına maliyet) Facebook’ta Google’a kıyasla çok daha düşüktür ve harcamak istediğiniz maksimum TBM üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Sosyal medya devinde minimum reklam harcaması günlük 1 ABD dolarıdır, ancak yine de bu küçük yatırımda sonuç alabilirsiniz.

Google Ads (AdWords) Avantajları :

Google, çevrimiçi reklamcılığın öncüsüdür ve Facebook üzerinde de birçok avantajı vardır. Hadi bir bakalım.

1. Eşsiz Kitle Boyutu

Facebook en büyük sosyal medya platformu olsa da, Google internete güç veriyor ve bu bir şey söylüyor. Saniyede 40.000’den fazla arama sorgusu ile Google, başka hiçbir platformun ulaşmaya yaklaşmadığı etkin bir kitle boyutuna sahiptir. Bu, Google’ın reklamlarınızı Facebook’tan çok daha fazla bir sayıya sunabileceği anlamına gelir. Bir de YouTube, insanların nasıl video izlediğini ve pazarlamacıların bu platformda nasıl reklam sunduğunu aşan bir Google mülkü var.

2. Çok Çeşitli Reklam Türleri

Google Ads, tipik metin tabanlı türün yanı sıra çok çeşitli reklam biçimlerine sahiptir. Artık görüntülü reklam ağı, arama ağı, Google Alışveriş ve yeniden pazarlama gibi seçenekler var. Google ayrıca oteller gibi belirli endüstriler için özel olarak oluşturulmuş biçimler de sunar.

3. Ayrıntılı Ölçüm Araçları

Google Ads’in sunduğu analiz araçları, analiz endüstrisindeki en iyilerden bazılarıdır. Kampanyalarınızın ilerlemesini ve genel istatistiklerini izlemeyi kolaylaştırır ve size reklamlarınızın nerede veya ne zaman daha az veya daha az etkili olduğunu gösterir. Bu gelişmiş analizlerle, reklam kampanyalarınızın yönü hakkında iyi bilgilendirilmiş kararlar verebileceksiniz.

4. Bütçe Kontrolü

Google Ads, yalnızca reklamlar için en fazla ödeyenleri ödüllendirmez; daha çok, yaptığınız ve onlara gönderdiğiniz reklamların kalitesi ve alaka düzeyine odaklanırlar. Bu, reklamlarınızın alaka düzeyi daha yüksekse, büyük şirketlere karşı iyi bir şansınız olduğu anlamına gelir. Google ayrıca reklam harcamaları için günlük bir bütçe belirlemenize olanak tanır ve SEO stratejilerinden daha hızlı trafik akışı sağlar .

Tabi bu platformlarında dej avantajları mevcut şimdi her iki platformu kullanmanın dezavantajları hakkında biraz konuşalım.

Facebook Reklamlarının Dezavantajları :

Her şeyde olduğu gibi, Facebook’u bir reklam sunma platformu olarak kullanmanın bazı dezavantajları vardır. peki bu dezavantajlar nelerdir.

1. Hatalar Pahalıdır

Facebook reklamlarınızla yanlış seçenekler ayarlarsanız veya yanlış kitleyi hedeflerseniz, pazarlama bütçenizi nispeten hızlı bir şekilde boşa harcarsınız. Facebook, doğru ayarlarla kurulumunuzu kolaylaştırmaya çalışırken, yine de maliyetli hatalar yapabilirsiniz.

2. Azaltılmış Organik Erişim

Facebook algoritmasını her zaman güncelliyor. Çoğu güncellemede, içeriğin organik erişimini azaltmaya odaklanırlar. Bu, reklamlarınızın daha düşük görünürlük elde edebileceği anlamına gelir. Bu özellikle şu anda doğrudur, çünkü Facebook daha iyi gizlilik ve kullanıcının haber akışında görünen içerik türüne odaklanarak yenilenmiş reklamları aralarında daha da ileriye taşımıştır.

Google Ads (AdWords) Dezavantajları :

1. Dik ve Pahalı Öğrenme Eğrisi

Facebook Ads ile karşılaştırıldığında, Google Ads öğrenmesi daha karmaşık bir platformdur. Bu, ilk başladığınızda hata yapma olasılığınızın yüksek olduğu ve size Facebook’ta olduğundan daha pahalıya mal olacağı anlamına gelir. Tıklama başına ödeme yaptığınızdan, bir kullanıcı reklamınızı tıklar ancak dönüşüm gerçekleştirmezse, kâr etmemiş olsanız bile yine de ödeme yapmanız gerekir.

2. Reklamlar Kısıtlanmıştır

Google Ads, reklamınızın ne kadar yer kaplayabileceğine dair kesin sınırlamalara sahiptir. Arama ağı reklamları için yalnızca en fazla 3 satır metne izin verir ve reklamlarınız için resim veya video kullanmanın tek yolu Google Alışveriş veya YouTube reklamlarıdır.

3. TBM Pahalı Olabilir

Reklamını yaptığınız sektöre bağlı olarak, ortalama TBM fiyatlarda yükselebilir. Bunun nedeni, reklamlar için teklif fiyatlarının, sektörünüzün ve anahtar kelimelerinizin rekabet gücüne bağlı olmasıdır. Rekabet gücü yüksek bir anahtar kelime için çok düşük teklif verirseniz, Google aramasının ikinci veya üçüncü sayfasına verilebileceğiniz için paranızı etkili bir şekilde harcıyorsunuz demektir.

Artık Facebook Ads ile Google Ads arasındaki farkları anladığımıza göre, artık her iki platformun da en iyi özelliklerinden bazılarına bakacağız. 

Facebook Reklamlarının En İyi Özellikleri:

Facebook’u bir reklam platformu olarak kullanmanın öne çıkan özellikleri neler? Hadi bulalım. 

1. Atlı Karınca Reklamları

Facebook’un atlıkarınca reklamları , görsel pazarlamayı kullanmak için harika bir fırsattır. Atlı karınca reklamları, 10 adede kadar resim ve video göstererek size hikayeleri yaratıcı bir şekilde anlatma fırsatı verir. Daha da iyisi, her görüntü için başlık oluşturabilir, bağlantılar ekleyebilir ve harekete geçirici mesaj ekleyebilirsiniz. Bunları ürününüzün özelliklerini görselleştirmek, markanızın benzersizliğini göstermek, sahip olduğunuz güncel bir satışı ve çok daha fazlasını yapmak için kullanabilirsiniz.

2. Facebook Piksel

Facebook Pixel, dönüşümleri ölçmenin, reklamları ve hedeflemeyi optimize etmenin ve sitenizi Facebook üzerinden ziyaret eden kullanıcılar hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur. Tek yapmanız gereken sitenize Facebook Pixel eklemek ve insanların çevrimiçi işinizi ziyaret ettiklerinde yaptıkları tüm işlemleri izleyecek. Buna içerik görüntüleme, alışveriş sepetlerine ürün ekleme ve alışveriş yapma vb. Dahildir.

3. Gelişmiş Hedefleme

Facebook’un en ünlü özelliği kesinlikle son derece gelişmiş ve özel hedefleme seviyeleridir. Potansiyel müşterilerinizi şu üç metriğe göre hedefleyebilirsiniz: davranışilgi alanıve demografi.

  • Davranış Hedefleme: Bu tür, geçmiş satın alma işlemleri, satın alma niyeti, cihaz kullanımı, seyahat tercihleri ​​ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi davranışlara dayanan kişilere ulaşabilir.
  • İlgi Alanı Hedefleme: Bu hedeflemeyle, etkinlik, hobi, beğendikleri Facebook sayfaları ve daha fazlası gibi ilgilendikleri şeylere dayanarak insanlara ulaşabilirsiniz. Bu, profil güncellemeleri, paylaştıkları içerik, beğendikleri sayfalardaki anahtar kelimeler, kullandıkları uygulamalar ve tıkladıkları şekilde Facebook’ta paylaştıkları bilgilere dayanmaktadır.
  • Demografik Hedefleme:  Bu hedefleme türü, yer, yaş, cinsiyet, ilişki durumu, iş ve eğitim, yaşam olayları, siyasi bağlantı vb. Temel alan kişilere ulaşabilir.

4. Etkileşim Reklamları

Facebook, Facebook Etkileşimi’nde, tepki veren kullanıcılara, Facebook yorumlarında veya yayınlarınızı paylaşan kullanıcılara ulaşmak amacıyla “Etkileşim Reklamları” adını verdiklerini oluşturdu . Bu reklamlar, Facebook sayfanızla etkileşimi artırmak için mükemmeldir, bu da işletmenizi yeni gelenler için daha meşru hale getirir.

5. Video Reklamlar

Görsel-ağır bir platform olarak Facebook’un kilit yönlerinden biri, video içeriğine vurgu olmasıdır. Bu nedenle, video reklamlar, insanların markanızı hatırlayacağı unutulmaz ve ilham verici içerik oluşturmanın harika bir yoludur. Video reklamlar da oldukça uygun fiyatlıdır; görüntüleme başına bir kuruş kadar ucuza mal olabilirler.

Google Adwords Reklamlarının En İyi Özellikleri:

Şimdi Google’ın sunduğu en iyi özelliklere bakma zamanı. 

1. Arama Ağı

Google’ın arama ağı için yapılan reklamlar, arama sorgularına maruz kalmak için mükemmeldir. Arama ağı, kampanyaların, aramada, Google arama sonuçları sayfasının en üstünde görünen, sorguya girilen belirli anahtar kelimelere dayalı olarak görünmesine olanak tanır.

2. Görüntülü Reklam Ağı

Google Ads’in Görüntülü Reklam Ağı özelliği, reklam gösterimini büyük ölçüde artırmanın en iyi yollarından biridir. Görüntülü reklam ağını kullanarak, reklamlarınız, anahtar kelimelerinizin alakalı olduğu web sitelerinde ve uygulamalarda gösterilir. Bu reklamlar çok daha az kısıtlayıcıdır, videolar, resimler ve daha fazlası şeklinde gelir.

3. Yeniden hedefleme

Google Ads, müşterileri yeniden hedeflemek için  gelişmiş bir pazarlama aracına sahiptir . Bu, özellikle kayıp müşterilere yeniden pazarlama yapmanıza ve bir satışı geri kazanmanıza olanak tanıyarak dönüşüm oranınızı artırır .

4. Google Alışveriş

Google’ın reklam ağının bu yönü özellikle e-Ticaret için oluşturulmuştur. Mağazanızın alakalı yüksek niyetli arama sorguları için gösterilecek ürünlerinden herhangi birine dayalı reklamlar oluşturabilirsiniz. Google Alışveriş sonuçları, sonuçlar sayfasının en üstünde görünür ve bu da büyük olasılıkla dönüşümlere maksimum düzeyde maruz kalmanızı sağlar.

5. Video Reklamlar

Google’ın video reklam özelliği, ne kadar geniş olduğu için benzersizdir. Google YouTube’a sahip olduğu için video reklamlarınız, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda gösterilmesinin yanı sıra YouTube videolarından önce, sırasında ve sonrasında gösterilebilecektir.

Bu makalenin üçüncü kısmı, hangi platformun hangi iş için en uygun olduğunu tartışmaya odaklanmaktadır. Bu bölüm, özellikle Facebook Reklamları ile Google Reklamları arasında seçim yapmanıza karar vermenize yardımcı olacaktır. 

Facebook Reklamları için En Uygun İşletmeler :

1. Küçük İşletmeler 

Facebook Reklamları, düşük bütçeli pazarlama yapanlar için kolayca erişilebilir olduğundan , çevrimiçi reklamlara koyabilecekleri büyük bir pazarlama bütçesine sahip olmayan küçük işletmeler için mükemmel bir platformdur.

2. Niş, Benzersiz, Yenilikçi İşletmeler

Facebook’un son derece gelişmiş ve özel hedefleme sistemi, benzersiz nişlere veya geleneksel olmayan ürünlere sahip işletmeler için mükemmel bir seçimdir. Reklamınız yalnızca birisinin benzersiz ürününüzle alakalı bir anahtar kelimeyi arama olasılığını göstermek yerine, reklamınızı ürününüzün bulunduğu genel nişle ilgilenebilecek kişilere gösterecektir.

3. Marka Oluşturmaya Odaklı İşletmeler

Facebook Reklamlarının daha iyi avantajlarından biri, Facebook sayfanıza bağlantı verirken reklamlarınızın markanızın imajıyla tamamen tutarlı olabilmesidir. Kullanıcılar maksimum marka tutarlılığı için markanızın logosunu, site URL’sini ve reklam resmini görebilir. Marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız, Facebook reklamları bunun için mükemmeldir.

4. B2C İşletmeler

Facebook Reklamları bir sosyal medya platformuna entegre edildiğinden, tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra daha ucuz ürünlerin dürtü satın alımları için mükemmeldir. Bu nedenle, Facebook Reklamları B2C işletmeleri için daha uygundur , çünkü B2B işletmeleri tarafından pazarlanacak işletmeler sosyal medya üzerinden büyük alışveriş yapmaktan genellikle rahat hissetmezler.

Google Adwords Reklamlarını Kullanması Gereken İşletmeler :

1. Büyük İşletmeler 

Google Ads genellikle başarılı olmak için daha pahalıya mal olduğundan, pazarlama bütçelerinde daha fazla para harcayan büyük işletmeler için daha uygun bir platformdur. Bu bütçe, özellikle alakalı anahtar kelimelere teklif vermenin daha pahalı olduğu oldukça rekabetçi bir sektörde faydalı olacaktır.

2. Hızlı Satış Odaklı İşletmeler 

Facebook marka bilinirliği ve tutarlılığı için daha iyi olsa da, Google reklamları hızlı sonuç almak isteyen işletmeler için çok daha uygundur. Google Ads ile, dönüşüm sağlama olasılığı daha kısa olan çok daha fazla sayıda kullanıcıyı hedefleyebilirsiniz. Facebook ile aynı zaman diliminde AdWords ile çok daha yüksek bir YG’ye (yatırım getirisi) ve dönüşüm oranına ulaşacaksınız.

3. B2C ve B2B İşletmeler

Hem işletmelerden tüketiciye, hem de işletmelerden e-ticaret şirketlerine kadar Google AdWords’te başarılı olabilirler. Bunun nedeni, Google’ın geniş bir kitleye ve çok çeşitli reklam biçimlerine sahip olması ve çoğu endüstri türüne sığabilmesidir.

çünkü işiniz için barındırma iyi bulutunu olması gerekir yavaş web sitesi yükleme süresi gerçekten etkileyebilir dönüşüm oranı üzerinden kontrol DigitalOcean Vs Linode Vs Vultr Testi Top Bulut Altyapıları .

Sonuç

Facebook Reklamları ile Google Reklamları arasında karar verme söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli faktörler vardır. Hangisini seçerseniz seçin, entegrasyon dostu bir şablon üzerine kurulmuş iyi bir web siteniz olmalıdır. Önerdiğimiz, her birinin benzersiz faydaları nedeniyle her ikisinin de mükemmel bir karışımıdır. Markanızı Facebook ile oluşturabilirsiniz, ancak satış yapmak için Google’a dönebilirsiniz. 

Facebook kitlenizi hedeflemek için Google’ın reklam verilerini kullanabilirsiniz. Buradaki çözüm sadece bir platform seçmek ve diğerini tamamen görmezden gelmek değildir; Kendinizi her ikisinin de eşsiz fırsatlarına kapatmak zararlı olur. Bu yüzden, zaman ve paradan daha fazla odaklanmak için hangi platforma bakın, ama diğerini de ihmal etmeyin, çünkü her ikisinden de yararlanabileceğiniz çeşitli kullanımlar vardır.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
5 Comments
Sabrican

Reklam konusunda kadarsizdim cok yardimci oldu makaleniz tesekkurler

Ozan Tok

Rica ederiz efendim 🙂

Emine Tuğba

Ellerinize sağlık çok yararlı olmuş teşekkür ederim

Devran

Teşekkürler konu hakkında iyi bir bilgilendirme olmuş

Ozan Tok

Rica ederim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *