Neden Facebook Business Manager'a İhtiyacınız Var?

Neden Facebook Business Manager’a İhtiyacınız Var?

İşletmenizi Riske Atmayın

Örnek bir anlatım ile başlayalım. Diyelim ki dijital pazarlamanızı yapması için bir ajans ile anlaştınız. Bu ajans zaten yönetim için Facebook Business Manager kullanıyor. Markanın işini kolaylaştırmak için ajans kendi Business Manager hesabı içinde bir işletme ölçeği, hesap, piksel, ürün kataloğu vb. varlıkları yaratıyor. Sonuç olarak, söz konusu reklam ajansı Facebook’ta oluşturulan tüm marka varlıklarının hukuken sahibi olur.

Markanızın iş hedefleri ve öncelikleri değiştiği taktirde başka bir ajans ile çalışmaya karar verdiniz. Sorun işte burada başlayabiliyor: Facebook Business Manager üzerinde yaratılan tüm varlıkların ajanstan ajansa doğru bir şekilde aktarılması, hiçbir şeyin kaybolmaması ve bazı şeylerin yeniden kurulması veya geri yüklenmesi gerekmektedir.

Tabii bu iyimser bir senaryodur. Kötü olan; tüm hesapların ve sayfaların yaratıcısı, hukuki sahip ilk ajansın yeni ajansa hak aktarmayı reddetmesidir. Markanın kitleleri ve dönüşümleri (yıllardır toplanan veriler) hakkındaki tüm istatistikler, erişim ve piksel verileri, kataloglar ve diğer bilgiler sonsuza dek kaybedilebilir.

Neden Kendi Facebook Business Manager Hesabımı Açmalıyım?

Peki markalar ne yapmalı? Tüm verilerinizin güvende olacağı kendi İşletme Yöneticinizi oluşturarak tüm yaratıcı varlıklarınızı kendi kişisel kontrolünüz altında tutun.

Çeşitli görevler için kullanıcı ekleyebilir ve belirli varlıklara açık erişim sağlayabilirsiniz. Çünkü Facebook Business Manager kullanmak sizlere hala çeşitli faydalar sağlayacaktır:

Kolaylık: Şirketinizde birden fazla kişi erişim sayesinde pazarlama yapabilir.

Etkili Yönetim: birden fazla işletme sayfanız, reklam hesabınız, pikseliniz ve diğer öğelerinizi tek yerden kontrol edebilirsiniz.

Güvenlik: Kampanyalarınızı oluşturan ve sayfalarınızı yöneten ajansları kontrol edebilme imkânı yakalarsınız.

Gizlilik: Facebook’taki işletmenizi kişisel işlerinizden ayırabilirsiniz.

Business Manager Hesabım Yok, Nasıl Açabilirim?

İşte Facebook Business Manager‘ı kurma ve kullanmaya başlama konusunda adım adım bir kılavuz.

  1. Kişisel hesabınızı kullanarak Facebook’a giriş yapın:

Reklam etkinliği yalnızca Facebook’a kayıtlı kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Kayıtlı değilseniz, bir reklam hesabı veya işletme sayfası oluşturmak mümkün değildir. İşletme Yöneticisi oluşturmak yalnızca kişisel bir Facebook profili aracılığıyla mümkündür.

Gizlilik konusunda endişelenmeyin: Business Manager’a erişimi olan diğer kullanıcılar yalnızca adınızı, iş adresinizi ve hangi sayfalara ve reklam hesaplarına eriştiğinizi görür. Business Manager’a erişen herkesin kişisel Facebook profiline giriş yapması gerekir. Bu, bir kampanyayı veya reklamı kimin düzenlediğini görmenize olanak tanır.

Küçük bir iç ferahlatmada fayda var: Facebook, birden çok kişinin aynı hesabı kullanmasına veya sahte kullanıcılar oluşturmasına izin vermez. Facebook’un ekibi bu tür hesapları kullanım şartlarını ihlal ettiği için gerekli önlemleri almıştır.

Sağ üst köşedeki «Hesap Oluştur» düğmesini tıklayın ve markanız için ilk adımı atınız.

  • Şirket adınızı, kendi isminizi ve e-posta adresini eksiksiz şekilde girin
  • Kuruluşunuzla ilgili gerekli tüm bilgileri doldurun ve Business Manager hesabınız tamamen hazır olsun!

Bir reklam hesabı oluşturmak, bir işletmeye sayfası eklemek ve reklamlarınızı yönetecek tüm kullanıcıları seçip eklemek için yeni aracınızı kullanabilirsiniz.

Business Manager’da yönetici rolleri için iki kullanıcının bulunması kafidir. Kullanıcılardan biri şirketinizden ayrılırsa, diğeri Facebook’ta işletmenize erişmeye devam eder ve verileriniz kaybolmaz. Bir personel şirketten ayrıldığında, bunları yönetim panelinden kaldırdığınızdan emin olun ve erişimi varsa işletme sayfası ayarlarındaki haklarını ayrıca düzenlemeyi unutmayın.

Facebook Business Manager ve Güvenlik

İki faktörlü kimlik doğrulama, Facebook’taki işletmenize ek koruma sağlar. Yöneticiler ve İşletme Yöneticisi’ne erişimi olan tüm kullanıcılar için zorunlu hale getirebilirsiniz. Yeni bir cihazdan her giriş yaparken özel bir kod girmeleri istenecektir.

Ayrıca, tüm kullanıcıların kişisel hesapları için iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmesi gerekir. İstisnasız tüm reklam verenlere iki faktörlü kimlik doğrulama önerilir.

Bu, hesabınızı FBM’ye bağlı ödeme yöntemleriyle para çalabilen veya Facebook politika ihlalleri nedeniyle hesabınızı tamamen engelleyebilen bilgisayar korsanlarından korumanın kesin bir yoludur.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *