Facebook Reklamları İçin 4 Temel Öneri

Facebook Reklamları İçin 4 Temel Öneri

1. Reklamlarınızı power editör verin. Reklam verirken klasik Facebook reklam yöneticisini yada sayfanız üzerinde bulunan reklam aksiyonlarını kullanmayın. Bunun yerine Facebook’un kapsamlı reklam yönetimi için hazırlamış olduğu Power Editör‘ü kullanın.

Facebook reklamları dijital pazarlama çalışmalarımızda etkin bir kaynak olabiliyor. Reklamlardan performanslı bir geri dönüş elde edebilmemiz için dikkat etmemiz gereken çeşitli konular var. Bu yazıda çok sık olarak karşılaştığım bazı temel noktaları paylaşmak istiyorum.

Power editör reklamlarınızı çok daha detaylı bir şekilde kontrol edebilme şansınızı size verir. Hedef kitlelerinizi çok daha rahat oluşturabilir, test gruplarını kolay bir şekilde yaratabilirsiniz. Reklamlara özel görsel kütüphanenizi oluşturup, reklam yaratırken hızlı bir şekilde bu görsel kütüphanenizi kullanabilirsiniz. Kampanyalarınızı kolay bir şekilde kopyalayıp, çoğaltabilir, taglerle kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

2. Conversion pixel kurulumunu yapın. Facebook reklamlarınızın dönüşümünü ölçümlemek için sitenize conversion pixel kurulumunu yapın. Dönüşümleri takip eder hale geldiğinizde, vermiş olduğunuz reklamları tıklanma sayısı yada görünüm sayısına göre değil, dönüşüm aksiyonuna yönelik optimize edebilirsiniz!

Conversion pixel kurulumu için öncelikle reklam ayarları içerisinde dönüşüm takip bölümüne gidiyoruz. ‘Create Pixel’ butonuna tıklıyoruz ve reklamımızdaki dönüşüm tanımımızı seçiyoruz.

Sonrasında Facebook bize örnek bir kod yaratıyor.

Dönüşümünü takip etmek istediğimiz sayfanın <head> tagleri arasına bu kodu ekliyoruz. Artık reklamlarımızı dönüşüm gerçekleştirmesi üzerine optimize edebiliriz.

3. Segmentasyon, Segmentasyon, Segmentasyon! Özellikle reklam bütçeniz büyümeye başladığında detaylı segmentasyon yaparak reklam performanslarınızı takip edin. Yaş, demografik bilgiler konusunda küçük küçük gruplarla birçok hedef kitle yaratın. Sonuçlar arasında etkileyici farklar bulabilirsiniz. İlgi alanı ve demografik bilgi alanı üzerinde segmentasyon yapmadan genel reklamlar kesinlikle vermeyin.

4. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara reklam çıkartın! Retargeting detayları hakkında başka bir yazı hazırlıyacağız fakat bu yazıda özel olarak Facebook üzerinde retargeting reklamlarına odaklanalım. Sitenize yerleştireceğiniz bir kodla birlikte, ziyaretçilerinize sitenizi ziyaret ettikten sonra Facebook üzerinde reklamlar çıkartabilirsiniz.

Facebook üzerinde retargeting reklamlarını kullanabilmek için AdRoll‘u kullanabilirsiniz. Sayfanıza eklemiş olduğunuz kod onaylandıktan ve ziyaretçi olarak belirli bir ziyaretçi sayısına ulaştıktan sonra AdRoll paneli üzerinden reklamlarınızı oluşturup, yönetebilirsiniz.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *