Instagram Takipci Artirmak Için 10 Adım

Instagram Takipci Artirmak Için 10 Adım
Instagram Takipci
Instagram Takipci

Instagram Takipci Aylık 200 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan instagram‘ı eğer sosyal medya pazarlama stratejilerinizine dahil etmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

Instagram‘a üye olmanız için çok zaman harcamanıza gerek yok. Saniyeler süren bir üyelik söz konusu. Gelelim işin pazarlama boyutuna; Özellikle instagram kullanıcılarının demografik yapısı göz önünde bulundurulduğunda instagram ürün ve şirketiniz için kullanabileceğiniz çok anlamlı bir platform, artık bunun önemini duymayan kalmadı neredeyse. Peki, ürün ve hizmetlerinizi fotoğraf ile sunulabilecek içerikte mi? Bu ve benzeri sorular kurumsal instagram hesabı açarken cevaplanması gereken sorulardır.

Eğer bu sorulara cevap verebiliyorsanız ve instagram kullanımı sizin kurumsal hedefleriniz ile örtüşüyorsa  aşağıdaki 10 stratejik adımı kullanarak instagram’da başarılı olmanızı sağlayacaktır.

1. Başka kullanıcılarla iletişim kurun, networking yapın

Takipçi kazanmanın yolu birçok kişi tarafından da tanınmaya bağlıdır. Çesitli toplantı ve etkinliklere  giderek insanlarla tanışırız. Aynısını instagram’da neden yapmayalım? Instagram kullanıcılarının paylaşımlarını beğenerek ve yorumlar yazarak baskaları tarafından görünme şansınız artar ve bu durum takipçi sayınızın artmasını sağlar.

2- Çalışanlarınızın ve çalışma ortamınızın fotoğraflarını paylaşın 

İnsanlar şirketlerin çalışma ortamlarını merak eder ve işlerin nasıl yürüdüğünü görmek isterler. McDonalds’in Why the Burgers in Ads Look Better than the Real Thing video’sunun viral olmasının sebebide budur.

Benzer bir şekilde şirketinizdeki günlük koşuşturmacaları ve etkinlikleri de takipçilerle paylaşabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çalışanlarınızdan da mutlaka izin isteyin. Şirketinizin pozitif imajı açısından çalışanların mutlu fotoğraflarını paylaşmanız daha çok kişi tarafından da takip edilmenizi sağlar.

3. Etkinlik veya Ürünlerinizin başka yerde olmayan paylaşımlarını yapın

Çalışanlarınızın paylaşımlarının yanı sıra takipçi sayınızında artmasını sağlayacak ve instagram takipçilerinize özel paylaşımlar yapabilirsiniz. Örneğin, yurtdışında fuara katılacaksanız bu fuarda kullanacağınız görsellerin ön paylaşımını yapabilirsiniz. Eğer yakında yeni bir aksesuar satışa sunacaksanız, buna ait görselleri instagram kullanıcılarına özel paylaşabilirsiniz. Bu tarz paylaşımlar insanların merakını cezbeder ve sizi ziyaret eden kullanıcılar takipçileriniz olurlar.

4. Grafikler paylaşın

Bazı markalar için grafik veya karikatür paylaşmakta takipçilerin dikkatini çeker. Eğer marka imajınız buna uygunsa böyle bir paylaşım yapabilirsiniz ancak değilse bir sonraki adıma geçin.

5. Kolaj Oluşturun

Instagram’da kolaj oluşturamıyoruz ancak instagram harici birçok kolaj uygulama var, bunları kullanarak dikkat çeken görseller paylaşılabilir. (Instapic Frames, Pic Collage, Collage Shaper, Photo Shaper, Collage Maker, vb). Kolaj paylaşımları daha çok içerik paylaşmanızı sağlar. Burada önemli olan farklı ancak alakalı paylaşımları bir araya getirerek yapmanızdır.

Aşağıda H&M bunu nasıl uyguladığını görebilirsiniz.

10 ADIMDA INSTAGRAM’DA TAKİPÇİ ARTTIRMA
10 ADIMDA INSTAGRAM’DA TAKİPÇİ ARTTIRMA

Dört farklı kareyi bir araya getirerek bilgi verici ve dikkat çekici paylaşım yapılıyor. Fotoğraf kalitesini içerikten daha ön planda tutarsanız daha çok kişi sizi takip edecektir.

6. Hashtag, hashtag, hashtag

Hashtag’lerin önemi ve doğru kullanımı üzerine daha önce paylaşımlar yapmıştım. İlgili hashtag oluşturma paylaşımlarınızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

Farklı sosyal platformlarda markanıza ait spesifik hashtag’ler kullanıyorsanız bunları instagram’da da kullanın. Böylece diğer sosyal platformlarda sizi takip eden kullanıcılar instagram’da da sizi takip etmeye devam edecektir. Paylaşmış olduğunuz her fotoğrafa ilgili ve sık kullandığınız hashtag’leri mutlaka ekleyin. Populer hashtag’leri veya ilgili hashtag’leri instagram’da arama yaparak da bulabilirsiniz. instagram’da aramış olduğunuz hashtag’lere en yakın olanını en üst sıralamada gösterir, böylece büyük bir karmaşadan kurtularak hashtag bulmanız kolaylaşır. Populer ancak sizinle alakası olmayan hashtag kullanımı hem sizi amatör hem de markanızı zayıf gösteriri. Kısa dönemde işe yarar ancak uzun dönemde faydası olmaz.

7. Instagram hesabınızı Facebook’da paylaşın

Facebook, instagram’ı satın aldığı için bu iki platform neredeyse birbiriyle sürekli etkileşim halinde. Dolayısı ile eğer facebook sayfanız varsa burada instagram hesabınızı ekleyebilir ve instagram paylaşımlarınızı facebook’da da yapabilirsiniz.

8. Instagram profiliniz güncel olsun

Instagram’a yüklediğiniz fotoğraflar kadar diğer önemli bir noktada instagram profiliniz. Etkili bir profil yazısı oluşturabilmeniz için 150 karakter hakkınız var. Dolayısı ile insanlara sadece kim olduğunuzu değil, nelerden hoşlandığınızı ve ilgi alanlarınızı da yazın ve paylaşın. 

Aşağıda bazı örnek profil hesaplarını görebilirsiniz.

10 ADIMDA INSTAGRAM’DA TAKİPÇİ ARTTIRMA
Instagram Takipci

9. Website’nizden instagram hesabınıza trafik oluşturun

Eğer websiteniz iyi trafik çekiyorsa, sosyal medya profilleriniz için ikon eklemeyi unutmayın. Eğer ilgiliyse blog’unuza instagram’dan fotoğraf ve video ekleyerek web sitenize ziyaretçi de çekebilirsinz.

10. Paylaşımlarınıza ilgi çeken fotoğraf paylaşın

Instagram tamamen sanal görsellik üzerine kurulmuş bir platform. Dolayısı ile takipçilerinizin ilgisini devam ettirmek için düzenli paylaşımlar yapmanız çok önemlidir.

İlgi çeken fotoğraflar paylaşmak için Lumie, Snapseed, PicMonkey, Pixlr ve Color Splash gibi uygulamalar kullanarak ilgi çekici fotoğraflar oluşturabilirsiniz. PopPhoto ve CIO gibi uygulamlarla daha kaliteli fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse instagram takipçilerinizi arttırmak için fotoğraflarınızın iyi  kalitede olmasına ve takipçilerinizin dikkatini çekecek paylaşımlar yapmaya ve network yapmaya önem vermeniz gerekiyor. Böylece kullanıcılar da doğal olarak sizi takip edeceklerdir.

Sizin Fikriniz nedir?

Hangi yöntem sizin için en uygunu veya sizin instagram takipçilerinizi arttırmak için uyguladığınız başka yöntemler var mı? Siz Instagram Takipci arttırmak için neler yapıyorsunuz? Aşağıda paylaşarak bu yazıya katkıda bulunursanız çok sevinirim.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
2 Comments
Fırat sansar

Site çok kullanışlı sade içeriklere kolayca ulaşabiliyorum teşekkürler admin

Ozan Tok

Teşekkür ederim fırat bey istediğiniz bir konu varsa [email protected] adresine mail yolu ile illete bilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *