Dijital Pazarlamada A/B Testi Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlamada A/B Testi Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlamada A/B Testi Nasıl Yapılır?

Web sitesinin düzenlenmesi öznelliğe açık bir süreçtir. Bir pazarlama aktivitesi olması nedeniyle doğal olarak yaratıcı ve ucu açıktır. Seçilecek mesajlar, renkler, yollar konusunda bir endüstri standartı yoktur. Bu nedenle bir çok fikir arasında hangisinin en iyisi olduğunu denemeden öngörebilmek mümkün değildir. Bu ise büyük paralar harcanarak yapılan pazarlama kampanyaları için önemli bir risktir.

Dijital pazarlamacılar bu sorunu çözebilmek için A/B testinden sıklıkla yararlanırlar ve en verimli yolu bu yöntemle bulmaya çalışırlar. Diyelim perakende mağazalarınızda CD çalar satışı yapıyorsunuz ve stok devir hızınızı düşük bulduğunuz için bir satış geliştirme faaliyeti ile satışları artıracaksınız. Bunun için de bir doğrudan pazarlama aktivitesi düşünüyorsunuz. Pazarlama ekibinizin bir kısmı üründe ciddi bir indirimi önerirken diğer kısımı CD çalar yanında ücretsiz müzik CD’si vermeyi düşünüyor.

İki fikir de size sıcak geliyor ama ikisini birden uygulamanız mümkün değil. Unutmayın ki çok fazla satış geliştirme faaliyeti ürünün değerini düşürecektir. Bir seçim yapmanız gerekiyor.

Yapmanız gereken şu şekilde olabilir: iki kampanya adayı için de birer doğrudan pazarlama e-postası hazırlayın. Müşterilerinizin % 5’ine birinci kampanyayı, %5’ine de ikinci kampanyayı gönderin ve onları sitenizde alışverişe çağırın. Sonra da web analiz aracınızı kullanarak hangi kampanyanı daha iyi sonuç verdiğini inceleyin.

Sonuçlarda yakaladığınızı oranları son bir teste tabi tutmak için seçilen kampanyayı bir başka %5’lik müşteri kümesine gönderin. Kampanya başarısı konusunda yaklaşık oranı yeni kümede de yakalıyorsunuz. Sonuçlarınıza güvenebilirsiniz demektir.

Bu yöntemi sadece e-posta kampanyalarınızda değil sitenizde yapmayı düşündüğünüz bütün değişikliklerde kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey bütün pazar araştırmalarında olduğu gibi burada da sonuçlarınız öngöremediğiniz bir çok parametre tarafından belirleniyor olabilir. Bu yöntemi kullanabileceğiniz temel alanlar şu şekilde olabilir.

  • bir formun alanlarının sayısının belirlenmesi
  • sayfalara yerleştireceğiniz bannerın yerinin belirlenmesi
  • sitenizdeki mesajlarda kullacağınız kelimelerin seçimi.

İpucu: Dijital pazarlamada A/B testi yapmanın ucu yoktur. Verimliliği arttırmak için her yaptığınız testin gelişmiş versiyonunu yapmanız mümkün. Yukarıdaki örneği ele alırsak genel olarak indirim kampanyası etkili oluyorsa, sonra bunu yaş ve cinsiyet gruplarına, yaşanılan yer gruplarına göre tekrar denemek mümkün olabilir. Kısacası burada iş biraz size ve sizin yaratıcılığınıza düşüyor.

Ozan Tok
Ozan Tok
ozantok.net

Merhaba ben Ozan Tok 2019 Yıllında Web Tasarım bölümünden mezun oldum ve uzun zamandır Web işleri ile ilgileniyorum bu alanda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve 2020 yılında Profesyonel olarak sektöre atıldım ve kendi projem olan ozantok.net projemi başlattım ve devam ettirmekteyim, Sosyal Medya alanında Profesyonel destek sunmaktayım. Sizin de profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *